LUTE’UN ANKARA ZİYARETİ DOĞRULANMADI…

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs geçici danışmanı Jane Holl Lute’un, “bugün veya yarın Ankara’ya gideceği” bilgisinin doğrulanmadığı, Rum Yönetimi’nin de Lute’un 15-21 Aralık döneminde Ada’da olacağını değerlendirdiği haber verildi.

LUTE’UN ANKARA ZİYARETİ DOĞRULANMADI…

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs geçici danışmanı Jane Holl Lute’un, “bugün veya yarın Ankara’ya gideceği” bilgisinin doğrulanmadığı, Rum Yönetimi’nin de Lute’un 15-21 Aralık döneminde Ada’da olacağını değerlendirdiği haber verildi.

Kıbrıs Haber
Kıbrıs Haber
05 Aralık 2018 Çarşamba 13:24
11 Okunma
LUTE’UN ANKARA ZİYARETİ DOĞRULANMADI…

Alithia “Lute Bugün Ankara’ya Gitmiyor” başlıklı haberinde Lute’un Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması için referans şartlarında anlaşma sağlanması maksadıyla Ada’ya gelişi öncesinde TC Dışişleri Bakanlığı’nda temaslarda bulunmak üzere bugün veya yarın Ankara’da olacağına dair bilgilerin doğrulanmadığını yazdı.
Ankara kaynaklı bilgileri işaret ederek ne bugün ne de yarın için böyle bir randevu ayarlanmadığı, düne kadar Lute ile Türkiye içinde veya dışında başka bir görüşme tarihine dair bilgi de  bulunmadığını belirten gazete, böylece Lute’un Ada’ya gelmeden önce garantörler ile görüşmelerini tam olarak ne zaman yapacağının bilinmediğine işaret etti.
Habere göre Lute’un temasları hakkında an itibarıyla kesin olarak bilinen tek şey 12 Aralık’ta New York’ta Yunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgos Katrugalos ile görüşeceği. 15-16 Aralık tarihlerine kadar diğer garantör ülkeler ve Mogherini ile görüşmesi kuvvetle muhtemel görülüyor.
Lute’un Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le son istişarelerde bulunmak üzere 16 Aralık’ta Ada’ya gelmesi, 21-22 Aralık’ta da ülkesine geri dönmesi bekleniyor.
ANASTASİADİS’İN PROGRAMI YOĞUN 
Rum hükümetinden üst düzeyli bir yetkilinin Alithia’ya, Lute’un 15-20 Aralık’ta Ada’da olmasının beklendiğini belirten gazete, Anastasiadis’in ise 11-20 Aralık döneminde yurtdışında bulunacağına dikkat çekti.
Habere göre Anastasiadis 12 Aralık’ta Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda konuşma yapmak üzere 11 Aralık’ta Strazburg’a gidecek, oradan da 13-14 Aralık’ta gerçekleşecek Avrupa Konseyi toplantısı için Brüksel’e geçecek. Anastasiadis 15 Aralık’ta Ada’ya dönecek. 19 Aralık’ta İsrail’e gidecek ve ayın 20’sinde gerçekleştirilecek Güney Kıbrıs-Yunanistan-İsrail üçlü zirvesine katılacak, 21 Aralık’ta ise Noel tatilini geçireceği Trodos’daki saraya gitmesi planlandı.
Gazete Anastasiadis’in bu programını dikkate alarak Lute’un Ada’ya gelmesi için en uygun tarihin 15-20 Aralık arası veya 21 Aralık olduğu görüşünü ortaya koydu.
ENERJİ KONUSU GÜNDEMDE DEĞİL
Öte yandan Fileleftheros Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in dün Alfa isimli yayın kuruluşunun “Kıbrıs ile Türkiye arasında Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırlandırması meselesinin referans şartları arasında olup olmadığı” sorusuna muhatap olduğunu yazdı.
Habere göre “Sayın Lute enerji meselesini hiçbir şekilde gündeme getirmedi” diyen Hristodulidis  Rum Yönetimi’nin  deniz sınırlarını, tarafı olduğu Uluslararası Deniz Hukuku’na göre düzenlemekle mükellef olduğunu, bu yükümlülüğünün “çözümden sonra da devam edeceğini” söyledi. 

TAK AJANS

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol