DÖVİZ KURLARI
DOLAR
2,8908
EURO
3,0703
STERLİN
4,3662
YEN
2,3703
HAVA DURUMU »
Lefkoşa
Galen Eczanesi
Gaz.kemalaşıkcad.no:1turganerb.k.kaymaklı
Gazi Mağusa
Hacer Balıkçı Eczanesi
Mustafa Kemlak Bulv. Döveç Elitlife Apt. No:3
Girne
Defne Eczanesi
Atatürk Cad.no:20
Güzelyurt
Gülsen Eczanesi
Köprülüzade Sk.no:7 Güzelyurt
16 Şubat 2014 Pazar 09:29

50 milyon Avro 'sır' oldu

İngiliz firmaların proje için Türkiye’ye yolladığı 50 milyon Avro’nun nerede olduğunu Türkiye Finans Katılım Bankası cevaplayamıyor
İngiltere merkezli Kormax Holding ve Global Investment 4 Eylül 2012’de Türkiye’de yatırım yapmak amacıyla Kormax şirketinin hissedarı Marouan Al Saftli’nin Türkiye Finans Katılım Bankası’ndaki hesabına 50 milyon Avro’ya yakın para yatırdı. 

Ancak şirket hissedarının danışmanı Asuman Arslan parayı almaya gittiğinde Türkiye Finans Katılım Bankası’ndan söz konusu hesapta T.C. Merkez Bankası’na gelen bir para bulunmadığı cevabını aldı. Şirket hissedarının koordinatörü Emin Dolma, 24 Haziran 2013’te paranın Mehmet Aşan isimli şahsa ait Aşan Finansman Danışmanlık Müşavirlik’in hesabına kaydırıldığını tespit etti. 

Aşan Finansman’ın İstanbul Ticaret Odası kayıtlarında yer alan adresinde ise böyle bir firma bulunmuyor.

Kormax Holding ve Global Investment isimli şirketler Ankara Kazan PV Park isimli güneş enerjisi projesi için Kormax Holding’in hissedarının Türkiye Finans Katılım Bankası’nın İstanbul Mecidiyeköy şubesindeki hesabına 48 milyon 700 bin Avro para yatırdı. Şirketin hukuk bürosu 2 kez söz konusu bankaya başvurdu ancak hesapta böyle bir para olmadığı cevabını aldı. 

Şirket hissedarı Marouan Al Saftli’nin danışmanı Asuman Arslan 28 Kasım 2013’te dilekçe ile paranın akıbetini sordu ancak bankadan herhangi bir cevap alamadı. 25 Kasım 2013’te 3 kez avukatları ile bankanın Mecidiyeköy şubesine dilekçe ile başvuran Arslan, bir kez daha paranın bankaya ulaşmadığı cevabını aldı.

Para transferini gerçekleştiren Londra’daki HSBC bankası Türkiye Finans Katılım Bankası’na 29 Kasım 2013’te yazdığı yazıda 4 Eylül 2012’de Global Investment Group adına Kormax Holding’in hissedarı Marouan Al Saftli’nin Türkiye Finans Katılım Bankası’ndaki hesabına gönderildiğini belirtti.


Para başka hesaba devredildi

Şirket hissedarının koordinatörü Emin Dolma, şirketin hissedarı olan Marouan Al Saftli’nin kendisine elden teslim ettiği evraklara dayanarak, 50 milyon Avro’ya yakın paranın 24 Haziran 2013 tarihinde Mehmet Aşan isimli şahsa ait Aşan Finansman, Danışmanlık, Müşavirlik’in hesabına devredildiğini tespit etti. Şirket hissedarının danışmanı Asuman Arslan, paranın hesabına kaydırıldığı Mehmet Aşan’a Marouan Al Saftli ya da Global Investment tarafından vekâlet verilmediğini belirterek, 30 Ocak 2014’te banka yetkilileri ve Mehmet Aşan hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ancak soruşturma ile ilgili bir aşama kaydedilemediğini ifade etti.


Merkez Bankası’nda bilgi yok

Kormax Holding’in hissedarı Al Saftli’nin danışmanı Asuman Arslan, 31 Ocak 2014’te Merkez Bankası İdare Merkezi’ne dilekçe yazarak, 50 milyon Avro’nun akıbetini sordu. Merkez Bankası’ndan gelen cevapta şu ifadelere yer verildi: “Bankamızın yurtdışı transferlerde merkez olmaması ve Türkiye’de faaliyet gösteren diğer bankalar gibi SWIFT sistemine üye olması dolayısıyla söz konusu bilgi talebinde yer alan kişi ve kuruluşlara ait ödeme bilgileri bankamızda bulunmamaktadır. Talep ettiğiniz bilgiler için SWIFT mesajına taraf olan bankalar ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.”


Şirket zor durumda

Kormax Holding’in hissedarı Al Saftli’nin danışmanı Asuman Arslan, Ankara Kazan’da gerçekleştirilecek proje için Kormax Holding’e aktarılan paranın ardından 17 aydır proje devreye girmediği için anlaşmalı olunan firma ile sıkıntılar yaşandığını belirterek, anlaşmalı firmanın Kormax Holding’in mallarına 50 milyon Avro değerinde bloke koyduğunu, bu durumun da şirketin imajını lekelediğini kaydetti. 

Arslan, banka yetkilileri hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşmada hiçbir adım atılmadığını, şirketin ciddi anlamda maddi ve manevi zarara uğradığını söyledi. Arslan, nakitin geldiği gün kullanabilme şansları olsaydı, “Önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan bu projeyi hayata geçirmek üzere izinlerimizi alıp 2. etap olarak projenin gerçekleşeceği arazinin alınması ardından da projenin hayata geçirilmesi söz konusu olacaktı” dedi. Projenin toplamda 5 yıllık bir proje olduğunu kaydeden Arslan, özetle şunları söyledi:

“Parayı 17 aydır alamadığımız, hâlâ izini sürdüğümüz ve bu kadar uzun sürede projenin hayata geçmemesinden kaynaklı olarak Global Investment Grup ve Kormax Holding arasındaki iş ilişkileri bozuldu. Paranın elimize geçtiği an projenin zamanaşımına uğramasından dolayı projeyi hayata geçiremeyeceğiz. Bu nakiti Türkiye’de turizm ve inşaat gibi farklı konularda değerlendirmek üzere yeniden yapılandırmamız gerekecek.”


Firmadan haberleri yok

Aşan Finansman Danışmanlık Müşavirlik İnşaat Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi, İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre, 27 Eylül 2010 tarihinde 100 bin TL sermaye ile kuruldu. İş tanımı her türlü dayanıklı ve dayanıksız tüketim mallarının pazarlama ithalat ve ihracatını yapmak olan firmanın hissedarları ise Mehmet Aşan ve Hanife Demir. İstanbul Ticaret Odası’nın kayıtlarına göre İstanbul Kadıköy’de bulunan firmanın adresinde bir seyahat acentası bulunuyor. Seyahat acentası yetkililerinin böyle bir firmadan haberleri yok. Firmanın web sitesinde yer alan sabit telefon numarası cevap vermezken, şirketin yetkililerinden S.S., şirketin sahibinin Mehmet Aşan olup olmadığı sorusunu cevaplamak istemedi.CUMHURİYET
i cheated on my girlfriend but i love her link will my girlfriend cheat
married cheaters read wifes cheat


50 milyon Avro 'sır' oldu - Kıbrıs Haber . com Babasına 'Kızın öldü' diyen doktorun cezası belli oldu
24 Kasım 2015 Salı 16:44

Babasına 'Kızın öldü' diyen doktorun cezası belli oldu

Türkiye Haberleri - Kıbrıs Haber .com
Haber Giriş Cümlesi
50 milyon Avro 'sır' oldu - Kıbrıs Haber . com Geçen hafta ülkede 73 trafik kazası oldu.
23 Kasım 2015 Pazartesi 02:54

Geçen hafta ülkede 73 trafik kazası oldu.

Kıbrıs Haberleri - Kıbrıs Haber .com
Geçen hafta ülkede 73 trafik kazası oldu. Kazalarda toplam 24 kişi yaralandı
50 milyon Avro 'sır' oldu - Kıbrıs Haber . com Dereboyunda Aşırı Sürat Kaza Yaptırdı
16 Kasım 2015 Pazartesi 11:20

Dereboyunda Aşırı Sürat Kaza Yaptırdı

Kıbrıs Haberleri - Kıbrıs Haber .com
Dereboyunda aşırı sürat yüzünden bir kaza daha meydana geldi.
50 milyon Avro 'sır' oldu - Kıbrıs Haber . com NTV Ankara Temsilciliği, kendilerine Devrimci Parti üyesi olduğunu iddia eden kişiler tarafından basıldı.
12 Kasım 2015 Perşembe 11:53

NTV Ankara Temsilciliği, kendilerine Devrimci Parti üyesi olduğunu iddia eden kişiler tarafından basıldı.

Türkiye Haberleri - Kıbrıs Haber .com
NTV Ankara Temsilciliği, kendilerine Devrimci Parti üyesi olduğunu iddia eden kişiler tarafından basıldı.
50 milyon Avro 'sır' oldu - Kıbrıs Haber . com Arabaları Mahvoldu
11 Kasım 2015 Çarşamba 11:02

Arabaları Mahvoldu

Kıbrıs Haberleri - Kıbrıs Haber .com
Lefkoşa'da Dikkatsizlik kaza yaptırdı
DÖVİZ KURLARI
DOLAR
2,8908
EURO
3,0703
STERLİN
4,3662
YEN
2,3703
HAVA DURUMU »
Lefkoşa
Galen Eczanesi
Gaz.kemalaşıkcad.no:1turganerb.k.kaymaklı
Gazi Mağusa
Hacer Balıkçı Eczanesi
Mustafa Kemlak Bulv. Döveç Elitlife Apt. No:3
Girne
Defne Eczanesi
Atatürk Cad.no:20
Güzelyurt
Gülsen Eczanesi
Köprülüzade Sk.no:7 Güzelyurt