DÖVİZ KURLARI
DOLAR
2,9057
EURO
3,2942
STERLİN
4,4695
YEN
2,4285
HAVA DURUMU »
Lefkoşa
Oba Eczanesi
Gaz. Hasan Tahsin Cad. Hacı Ali Apt.bblok
Gazi Mağusa
Özay Eczanesi
Altay Sk.baykal Mağusa
Ada Eczanesi
Salamis Yolu Sakarya Dük.no:3
Girne
Güven Eczanesi
Salih Miroğlu Cad.ersoy Apt..no:9-a Yukaeı Girne
Emin Eczanesi
Işıl Sk:bayramoğlu Apt.no:3 /e
Güzelyurt
İnci Eczanesi
Dr.fazıl Küçük Bulvarı Terminal Kaşısı G/yurt
16 Şubat 2014 Pazar 09:29

50 milyon Avro 'sır' oldu

İngiliz firmaların proje için Türkiye’ye yolladığı 50 milyon Avro’nun nerede olduğunu Türkiye Finans Katılım Bankası cevaplayamıyor
İngiltere merkezli Kormax Holding ve Global Investment 4 Eylül 2012’de Türkiye’de yatırım yapmak amacıyla Kormax şirketinin hissedarı Marouan Al Saftli’nin Türkiye Finans Katılım Bankası’ndaki hesabına 50 milyon Avro’ya yakın para yatırdı. 

Ancak şirket hissedarının danışmanı Asuman Arslan parayı almaya gittiğinde Türkiye Finans Katılım Bankası’ndan söz konusu hesapta T.C. Merkez Bankası’na gelen bir para bulunmadığı cevabını aldı. Şirket hissedarının koordinatörü Emin Dolma, 24 Haziran 2013’te paranın Mehmet Aşan isimli şahsa ait Aşan Finansman Danışmanlık Müşavirlik’in hesabına kaydırıldığını tespit etti. 

Aşan Finansman’ın İstanbul Ticaret Odası kayıtlarında yer alan adresinde ise böyle bir firma bulunmuyor.

Kormax Holding ve Global Investment isimli şirketler Ankara Kazan PV Park isimli güneş enerjisi projesi için Kormax Holding’in hissedarının Türkiye Finans Katılım Bankası’nın İstanbul Mecidiyeköy şubesindeki hesabına 48 milyon 700 bin Avro para yatırdı. Şirketin hukuk bürosu 2 kez söz konusu bankaya başvurdu ancak hesapta böyle bir para olmadığı cevabını aldı. 

Şirket hissedarı Marouan Al Saftli’nin danışmanı Asuman Arslan 28 Kasım 2013’te dilekçe ile paranın akıbetini sordu ancak bankadan herhangi bir cevap alamadı. 25 Kasım 2013’te 3 kez avukatları ile bankanın Mecidiyeköy şubesine dilekçe ile başvuran Arslan, bir kez daha paranın bankaya ulaşmadığı cevabını aldı.

Para transferini gerçekleştiren Londra’daki HSBC bankası Türkiye Finans Katılım Bankası’na 29 Kasım 2013’te yazdığı yazıda 4 Eylül 2012’de Global Investment Group adına Kormax Holding’in hissedarı Marouan Al Saftli’nin Türkiye Finans Katılım Bankası’ndaki hesabına gönderildiğini belirtti.


Para başka hesaba devredildi

Şirket hissedarının koordinatörü Emin Dolma, şirketin hissedarı olan Marouan Al Saftli’nin kendisine elden teslim ettiği evraklara dayanarak, 50 milyon Avro’ya yakın paranın 24 Haziran 2013 tarihinde Mehmet Aşan isimli şahsa ait Aşan Finansman, Danışmanlık, Müşavirlik’in hesabına devredildiğini tespit etti. Şirket hissedarının danışmanı Asuman Arslan, paranın hesabına kaydırıldığı Mehmet Aşan’a Marouan Al Saftli ya da Global Investment tarafından vekâlet verilmediğini belirterek, 30 Ocak 2014’te banka yetkilileri ve Mehmet Aşan hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ancak soruşturma ile ilgili bir aşama kaydedilemediğini ifade etti.


Merkez Bankası’nda bilgi yok

Kormax Holding’in hissedarı Al Saftli’nin danışmanı Asuman Arslan, 31 Ocak 2014’te Merkez Bankası İdare Merkezi’ne dilekçe yazarak, 50 milyon Avro’nun akıbetini sordu. Merkez Bankası’ndan gelen cevapta şu ifadelere yer verildi: “Bankamızın yurtdışı transferlerde merkez olmaması ve Türkiye’de faaliyet gösteren diğer bankalar gibi SWIFT sistemine üye olması dolayısıyla söz konusu bilgi talebinde yer alan kişi ve kuruluşlara ait ödeme bilgileri bankamızda bulunmamaktadır. Talep ettiğiniz bilgiler için SWIFT mesajına taraf olan bankalar ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.”


Şirket zor durumda

Kormax Holding’in hissedarı Al Saftli’nin danışmanı Asuman Arslan, Ankara Kazan’da gerçekleştirilecek proje için Kormax Holding’e aktarılan paranın ardından 17 aydır proje devreye girmediği için anlaşmalı olunan firma ile sıkıntılar yaşandığını belirterek, anlaşmalı firmanın Kormax Holding’in mallarına 50 milyon Avro değerinde bloke koyduğunu, bu durumun da şirketin imajını lekelediğini kaydetti. 

Arslan, banka yetkilileri hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşmada hiçbir adım atılmadığını, şirketin ciddi anlamda maddi ve manevi zarara uğradığını söyledi. Arslan, nakitin geldiği gün kullanabilme şansları olsaydı, “Önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan bu projeyi hayata geçirmek üzere izinlerimizi alıp 2. etap olarak projenin gerçekleşeceği arazinin alınması ardından da projenin hayata geçirilmesi söz konusu olacaktı” dedi. Projenin toplamda 5 yıllık bir proje olduğunu kaydeden Arslan, özetle şunları söyledi:

“Parayı 17 aydır alamadığımız, hâlâ izini sürdüğümüz ve bu kadar uzun sürede projenin hayata geçmemesinden kaynaklı olarak Global Investment Grup ve Kormax Holding arasındaki iş ilişkileri bozuldu. Paranın elimize geçtiği an projenin zamanaşımına uğramasından dolayı projeyi hayata geçiremeyeceğiz. Bu nakiti Türkiye’de turizm ve inşaat gibi farklı konularda değerlendirmek üzere yeniden yapılandırmamız gerekecek.”


Firmadan haberleri yok

Aşan Finansman Danışmanlık Müşavirlik İnşaat Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi, İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre, 27 Eylül 2010 tarihinde 100 bin TL sermaye ile kuruldu. İş tanımı her türlü dayanıklı ve dayanıksız tüketim mallarının pazarlama ithalat ve ihracatını yapmak olan firmanın hissedarları ise Mehmet Aşan ve Hanife Demir. İstanbul Ticaret Odası’nın kayıtlarına göre İstanbul Kadıköy’de bulunan firmanın adresinde bir seyahat acentası bulunuyor. Seyahat acentası yetkililerinin böyle bir firmadan haberleri yok. Firmanın web sitesinde yer alan sabit telefon numarası cevap vermezken, şirketin yetkililerinden S.S., şirketin sahibinin Mehmet Aşan olup olmadığı sorusunu cevaplamak istemedi.CUMHURİYET
i cheated on my girlfriend but i love her link will my girlfriend cheat


50 milyon Avro 'sır' oldu - Kıbrıs Haber . com Vatandaşlar Perişan Oldu
9 Ekim 2015 Cuma 12:25

Vatandaşlar Perişan Oldu

Kıbrıs Haberleri - Kıbrıs Haber .com
İnternet arızası nedeniyle işlemler yapılamadı...
50 milyon Avro 'sır' oldu - Kıbrıs Haber . com Başkent Lefkoşa'da Trafik felç Oldu
9 Ekim 2015 Cuma 12:15

Başkent Lefkoşa'da Trafik felç Oldu

Kıbrıs Haberleri - Kıbrıs Haber .com
Zift yüklü kamyon şerit ihlali yapınca otomobille çarpıştı
50 milyon Avro 'sır' oldu - Kıbrıs Haber . com Sağlık Bakanı Salih İzbul Kalp Ameliyatı Oldu
1 Ekim 2015 Perşembe 12:23

Sağlık Bakanı Salih İzbul Kalp Ameliyatı Oldu

Kıbrıs Haberleri - Kıbrıs Haber .com
Sağlık Bakanlığı, ileri tetkik için yurt dışına sevk edilen Sağlık Bakanı Salih İzbul’a dün sabah kalp ameliyatı gerçekleştirildiğini duyurdu.
50 milyon Avro 'sır' oldu - Kıbrıs Haber . com Hem Maldan Hem Candan Olduk
28 Eylül 2015 Pazartesi 11:57

Hem Maldan Hem Candan Olduk

Kıbrıs Haberleri - Kıbrıs Haber .com
Beyköy'de fabrika yüzünden köy halkı huzursuz.
50 milyon Avro 'sır' oldu - Kıbrıs Haber . com Akıncı'nın Kızı Rum Moda Dergisine Kapak Oldu
28 Eylül 2015 Pazartesi 11:22

Akıncı'nın Kızı Rum Moda Dergisine Kapak Oldu

Kıbrıs Haberleri - Kıbrıs Haber .com
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın stilist kızı Zerrin Akıncı, Kıbrıs Rum kesiminin en ünlü moda dergisi Must’ın yarın yayına çıkacak Ekim sayısına kapak oldu.
DÖVİZ KURLARI
DOLAR
2,9057
EURO
3,2942
STERLİN
4,4695
YEN
2,4285
HAVA DURUMU »
Lefkoşa
Oba Eczanesi
Gaz. Hasan Tahsin Cad. Hacı Ali Apt.bblok
Gazi Mağusa
Özay Eczanesi
Altay Sk.baykal Mağusa
Ada Eczanesi
Salamis Yolu Sakarya Dük.no:3
Girne
Güven Eczanesi
Salih Miroğlu Cad.ersoy Apt..no:9-a Yukaeı Girne
Emin Eczanesi
Işıl Sk:bayramoğlu Apt.no:3 /e
Güzelyurt
İnci Eczanesi
Dr.fazıl Küçük Bulvarı Terminal Kaşısı G/yurt