DÖVİZ KURLARI
DOLAR
2,4255
EURO
2,7487
STERLİN
3,6619
YEN
2,0702
HAVA DURUMU »
Lefkoşa
Törenağa Eczanesi
Gaz.kemal Aşık Cad. No:60 K.kaymaklı
Dema Eczanesi
Öğretmenler Cad. Hacıali Apt.25/5 Kermiya
Gazi Mağusa
Sümer Eczanesi
Salamis Yolu 182 A İsmet İnönü Cad.
Çağkan Aksoy Eczanesi
15 Ağustos Bulvarı No:28 Anıt Çemberi Yanı
Girne
Güven Eczanesi
Salih Miroğlu Cad.ersoy Apt..no:9-a Yukaeı Girne
Emin Eczanesi
Işıl Sk:bayramoğlu Apt.no:3 /e
Güzelyurt
Aycan Eczanesi
Ecevit Cad. 4/3
16 Şubat 2014 Pazar 09:29

50 milyon Avro 'sır' oldu

İngiliz firmaların proje için Türkiye’ye yolladığı 50 milyon Avro’nun nerede olduğunu Türkiye Finans Katılım Bankası cevaplayamıyor
İngiltere merkezli Kormax Holding ve Global Investment 4 Eylül 2012’de Türkiye’de yatırım yapmak amacıyla Kormax şirketinin hissedarı Marouan Al Saftli’nin Türkiye Finans Katılım Bankası’ndaki hesabına 50 milyon Avro’ya yakın para yatırdı. 

Ancak şirket hissedarının danışmanı Asuman Arslan parayı almaya gittiğinde Türkiye Finans Katılım Bankası’ndan söz konusu hesapta T.C. Merkez Bankası’na gelen bir para bulunmadığı cevabını aldı. Şirket hissedarının koordinatörü Emin Dolma, 24 Haziran 2013’te paranın Mehmet Aşan isimli şahsa ait Aşan Finansman Danışmanlık Müşavirlik’in hesabına kaydırıldığını tespit etti. 

Aşan Finansman’ın İstanbul Ticaret Odası kayıtlarında yer alan adresinde ise böyle bir firma bulunmuyor.

Kormax Holding ve Global Investment isimli şirketler Ankara Kazan PV Park isimli güneş enerjisi projesi için Kormax Holding’in hissedarının Türkiye Finans Katılım Bankası’nın İstanbul Mecidiyeköy şubesindeki hesabına 48 milyon 700 bin Avro para yatırdı. Şirketin hukuk bürosu 2 kez söz konusu bankaya başvurdu ancak hesapta böyle bir para olmadığı cevabını aldı. 

Şirket hissedarı Marouan Al Saftli’nin danışmanı Asuman Arslan 28 Kasım 2013’te dilekçe ile paranın akıbetini sordu ancak bankadan herhangi bir cevap alamadı. 25 Kasım 2013’te 3 kez avukatları ile bankanın Mecidiyeköy şubesine dilekçe ile başvuran Arslan, bir kez daha paranın bankaya ulaşmadığı cevabını aldı.

Para transferini gerçekleştiren Londra’daki HSBC bankası Türkiye Finans Katılım Bankası’na 29 Kasım 2013’te yazdığı yazıda 4 Eylül 2012’de Global Investment Group adına Kormax Holding’in hissedarı Marouan Al Saftli’nin Türkiye Finans Katılım Bankası’ndaki hesabına gönderildiğini belirtti.


Para başka hesaba devredildi

Şirket hissedarının koordinatörü Emin Dolma, şirketin hissedarı olan Marouan Al Saftli’nin kendisine elden teslim ettiği evraklara dayanarak, 50 milyon Avro’ya yakın paranın 24 Haziran 2013 tarihinde Mehmet Aşan isimli şahsa ait Aşan Finansman, Danışmanlık, Müşavirlik’in hesabına devredildiğini tespit etti. Şirket hissedarının danışmanı Asuman Arslan, paranın hesabına kaydırıldığı Mehmet Aşan’a Marouan Al Saftli ya da Global Investment tarafından vekâlet verilmediğini belirterek, 30 Ocak 2014’te banka yetkilileri ve Mehmet Aşan hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ancak soruşturma ile ilgili bir aşama kaydedilemediğini ifade etti.


Merkez Bankası’nda bilgi yok

Kormax Holding’in hissedarı Al Saftli’nin danışmanı Asuman Arslan, 31 Ocak 2014’te Merkez Bankası İdare Merkezi’ne dilekçe yazarak, 50 milyon Avro’nun akıbetini sordu. Merkez Bankası’ndan gelen cevapta şu ifadelere yer verildi: “Bankamızın yurtdışı transferlerde merkez olmaması ve Türkiye’de faaliyet gösteren diğer bankalar gibi SWIFT sistemine üye olması dolayısıyla söz konusu bilgi talebinde yer alan kişi ve kuruluşlara ait ödeme bilgileri bankamızda bulunmamaktadır. Talep ettiğiniz bilgiler için SWIFT mesajına taraf olan bankalar ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.”


Şirket zor durumda

Kormax Holding’in hissedarı Al Saftli’nin danışmanı Asuman Arslan, Ankara Kazan’da gerçekleştirilecek proje için Kormax Holding’e aktarılan paranın ardından 17 aydır proje devreye girmediği için anlaşmalı olunan firma ile sıkıntılar yaşandığını belirterek, anlaşmalı firmanın Kormax Holding’in mallarına 50 milyon Avro değerinde bloke koyduğunu, bu durumun da şirketin imajını lekelediğini kaydetti. 

Arslan, banka yetkilileri hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşmada hiçbir adım atılmadığını, şirketin ciddi anlamda maddi ve manevi zarara uğradığını söyledi. Arslan, nakitin geldiği gün kullanabilme şansları olsaydı, “Önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan bu projeyi hayata geçirmek üzere izinlerimizi alıp 2. etap olarak projenin gerçekleşeceği arazinin alınması ardından da projenin hayata geçirilmesi söz konusu olacaktı” dedi. Projenin toplamda 5 yıllık bir proje olduğunu kaydeden Arslan, özetle şunları söyledi:

“Parayı 17 aydır alamadığımız, hâlâ izini sürdüğümüz ve bu kadar uzun sürede projenin hayata geçmemesinden kaynaklı olarak Global Investment Grup ve Kormax Holding arasındaki iş ilişkileri bozuldu. Paranın elimize geçtiği an projenin zamanaşımına uğramasından dolayı projeyi hayata geçiremeyeceğiz. Bu nakiti Türkiye’de turizm ve inşaat gibi farklı konularda değerlendirmek üzere yeniden yapılandırmamız gerekecek.”


Firmadan haberleri yok

Aşan Finansman Danışmanlık Müşavirlik İnşaat Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi, İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre, 27 Eylül 2010 tarihinde 100 bin TL sermaye ile kuruldu. İş tanımı her türlü dayanıklı ve dayanıksız tüketim mallarının pazarlama ithalat ve ihracatını yapmak olan firmanın hissedarları ise Mehmet Aşan ve Hanife Demir. İstanbul Ticaret Odası’nın kayıtlarına göre İstanbul Kadıköy’de bulunan firmanın adresinde bir seyahat acentası bulunuyor. Seyahat acentası yetkililerinin böyle bir firmadan haberleri yok. Firmanın web sitesinde yer alan sabit telefon numarası cevap vermezken, şirketin yetkililerinden S.S., şirketin sahibinin Mehmet Aşan olup olmadığı sorusunu cevaplamak istemedi.CUMHURİYET


50 milyon Avro 'sır' oldu - Kıbrıs Haber . com 15’inde evlendi, 16’sında anne oldu, 18'inde evladına hasret
31 Ocak 2015 Cumartesi 13:35

15’inde evlendi, 16’sında anne oldu, 18'inde evladına hasret

Hayat Haberleri - Kıbrıs Haber .com
MERSİN’de 15 yaşında iken kuzeniyle ile nikahsız evlendirilen bir yıl sonra da anne olan 18 yaşındaki Ayşe A., mahkeme kararına rağmen oğlunun kendisine verilmemesi üzerine bunalıma girip çok sayıda hap içti. Son anda fark edilip kaldırıldığı hastanede hayata döndürülen genç kadın, hasta yatağında çocuğunun emziği ve patiklerini sevip, kazağını koklayarak ona kavuşacağı günün hayalini kuruyor.
50 milyon Avro 'sır' oldu - Kıbrıs Haber . com Putin’in gizemli kızının kimliği deşifre oldu
31 Ocak 2015 Cumartesi 09:30

Putin’in gizemli kızının kimliği deşifre oldu

Dünya Haberleri - Kıbrıs Haber .com
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in küçük kızı Yekaterina’nın ilk kez kim olduğu, ne iş yaptığı ve fotoğrafları ortaya çıktı
50 milyon Avro 'sır' oldu - Kıbrıs Haber . com 'Hamile olduğumu öğrenince bir bankta ağladım' 
31 Ocak 2015 Cumartesi 08:30

'Hamile olduğumu öğrenince bir bankta ağladım' 

Hayat Haberleri - Kıbrıs Haber .com
Türkiye'de geçtiğimiz yıl 60 bin kişi çocuk sahibi olmak için tüp bebek tedavisi gördü ve yüzde 50'si başarısız oldu.
50 milyon Avro 'sır' oldu - Kıbrıs Haber . com Vicdansız! Sırf yarışı kazanabilmek için bunu yapmış
30 Ocak 2015 Cuma 16:24

Vicdansız! Sırf yarışı kazanabilmek için bunu yapmış

Spor Haberleri - Kıbrıs Haber .com
ABD’de düzenlenen at yarışlarından inanılmaz bir vicdansızlık çıktı
50 milyon Avro 'sır' oldu - Kıbrıs Haber . com 3 Milyon Soygununda Düğüm Çözülüyor
29 Ocak 2015 Perşembe 11:06

3 Milyon Soygununda Düğüm Çözülüyor

Kıbrıs Haberleri - Kıbrıs Haber .com
Güzelyurt’ta 24 Temmuz 2014 tarihinde meydana gelen silahlı soygun ile ilgili olarak tutuklu bulunan Bilay Çetereisi ile ilgili yargı süreci başladı. Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün gerçekleştirilen ilk duruşmada iddia makamı ilk tanığını mahkemeye dinletti
DÖVİZ KURLARI
DOLAR
2,4255
EURO
2,7487
STERLİN
3,6619
YEN
2,0702
HAVA DURUMU »
Lefkoşa
Törenağa Eczanesi
Gaz.kemal Aşık Cad. No:60 K.kaymaklı
Dema Eczanesi
Öğretmenler Cad. Hacıali Apt.25/5 Kermiya
Gazi Mağusa
Sümer Eczanesi
Salamis Yolu 182 A İsmet İnönü Cad.
Çağkan Aksoy Eczanesi
15 Ağustos Bulvarı No:28 Anıt Çemberi Yanı
Girne
Güven Eczanesi
Salih Miroğlu Cad.ersoy Apt..no:9-a Yukaeı Girne
Emin Eczanesi
Işıl Sk:bayramoğlu Apt.no:3 /e
Güzelyurt
Aycan Eczanesi
Ecevit Cad. 4/3