CTP İSKELE’DE TOPLANTI YAPTI..

Cumhuriyetçi Türk Partisi ilçelerde sürdürdüğü toplantılara dün İskele’de devam etti.

CTP İSKELE’DE TOPLANTI YAPTI..

Cumhuriyetçi Türk Partisi ilçelerde sürdürdüğü toplantılara dün İskele’de devam etti.

Kıbrıs Haber
Kıbrıs Haber
14 Eylül 2018 Cuma 10:34
10 Okunma
CTP İSKELE’DE TOPLANTI YAPTI..

CTP’den yapılan açıklamaya göre, hükümet çalışmaları hakkında bilgi verilen toplantıda, Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Sağlık Bakanı Filiz Besim, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ve CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın konuşma yaptı. 
Toplantıya milletvekillerinin yanı sıra MYK üyeleri de katıldı. Yaklaşık iki saat süren toplantıda katılımcıların soruları yanıtlandı, sorunlar ve öneriler not edildi. 

NAMİ: “TEK AMACIMIZ HALKIN UCUZ ENERJİYE KAVUŞMASI”
Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, bakanlığı bünyesinde yapılan çalışmaları aktardığı konuşmasında özellikle KIB-TEK ve elektrik ile ilgili çalışmalarla ilgili bilgi verdi. 
Enerji ve elektrik fiyatlarının “komşulara ve gelir seviyemize göre son derece pahalı” olduğunu aktaran Nami, fiyatların Türkiye’den üç kat pahalı olduğunu, Rum tarafında ise maliyetlerin aşağı yukarı aynı olduğu halde gelirlerinin fazla olması nedeniyle faturanın yarı yarıya az olduğunu belirtti. 
Bu pahalılığın sebebinin üretim şeklimiz olduğunu vurgulayan Nami, dizel yakıtlı jeneratörlerle elektrik üretmenin pahalı olduğunu söyledi. 
Dolarla satın alınan dizel yakıtın fiyatlarının da sürekli yükseldiğini belirten Nami, ucuza imal etmenin peşinde olduklarını ifade etti. 
Nami, “Maliyetleri düşürmek için ilk akla gelen güneş enerjisi, yenilebilir enerji yani. Bunun üzerine yoğunlaştık ve çalışmaları belirli bir olgunluğa getirip Kıb-Tek’e verdiğimiz talimatla çalışmanın tamamlanmasını istedik. Bir diğeri de Türkiye’den enterkonnekte sistemle kablo ile elektrik sağlamak. Bu projenin hayata geçmesi için net bir irade ortaya konuldu. Türkiye’nin harekete geçmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 
Tek amaçlarının halkın artık ucuz enerjiye kavuşmasının sağlanması olduğunu kaydeden Nami, sanayi bölgeleri ve serbest limanla ilgili yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi. 
Kalkınma Bankası’nda atılan adımlarla Avrupa standartlarında bir kurum yaratacakları inancını belirten Nami, kurumun alt yapısının modern bir yapıya kavuşacağını kaydetti. 
Nami, “Kalkınma Bankası tarihte ilk defa kendi başına işletme kredisi vermeye başladı. Yatırım için müracaat etmeseniz bile işletme sermayesine ihtiyacınız varsa kredi imkanı sağlanıyor” dedi. 
Bankaya, güneş enerjisi için yapılan tüm başvuruların neredeyse tamamının onay aldığını da aktaran Nami, KOBİ-GEM’in de özellikle gençlere destek verdiğini belirtti. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol