11 Temmuz Basın Günü resepsiyonla kutlanacak

Kıbrıs'ta Kıbrıslı Türk bir gazeteci tarafından kurulan ilk Türkçe gazete Saded'in 11 Temmuz Basın Günü'nde anısına, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği bir resepsiyon düzenliyor.

Yayın: 07.07.2024 - 09:48

34 kez okundu

11 Temmuz Basın Günü resepsiyonla kutlanacak

11 Temmuz Basın Günü töreni, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Kompleksi’ndeki The Paradise Park’ta saat 20.00’de başlayacak.

Bu özel resepsiyonda, geçtiğimiz haftalarda duyurulan “Medya Başarı ve Teşvik Ödülleri” ile “Hizmet Onur Ödülleri” sahiplerini bulacak.

Kıbrıs’ta 129 yıl önce, 11 Temmuz 1889’da Ahmet Emin Efendi tarafından yayımlanmaya başlanan ve Kıbrıslı Türklerin ilk Türkçe gazetesi unvanını taşıyan Saded gazetesi, bu özel günde özellikle anılıyor. Gazete, haftalık olarak yayımlanmış ve sadece 16 sayı çıkarılmıştı.

Ödül töreninde, Kıbrıs medyasının 2024 yılındaki başarılı isimleri de ödüllerini alacaklar. Bu yılın ödül kazananları arasında şu isimler bulunmakta:

  • Geleneksel Basın ve Yeni Medya Yayınlar:
  • Haber kategorisi: Cemre Cemali (Kıbrıs Gazetesi – “Yargı Süreçleri Etkileniyor” haberi)
  • Röportaj kategorisi: Tünay Mertekçi (Yenidüzen Gazetesi – Afrika kökenlilerin sorunlarını ele alan “Fahişe Muamelesi Yapıyorlar” başlıklı söyleşi)
  • Araştırma/İnceleme kategorisi: Serap Şahin Acı (Yenidüzen Gazetesi – “İhmal, Çaresizlik” başlıklı röportaj)
  • Spor kategorisi: Emine Gül Özer (Kıbrıs Gazetesi – “Sahaların Tozunu Attırıyor” haberi)
  • Karikatür: Cemal Tunceri (Vatan Gazetesi)
  • Web TV araştırma inceleme: Ramazan Çelikel ve Samet Karakoç (Mykibris.com – “Kıbrıs’ta Adalet Arayışı” dosyası)
  • Web program: Yağmur Düşer (Haber Kıbrıs – “Yaşama Katkısı Olsun” programı)
  • Web kültür-sanat programı: İrfan Gündüzler (Haber Kıbrıs – “Vira Dünya” programında Atina tanıtımı)
  • Televizyon:
  • Haber İçerikli Görüntü: Mustafa Sarpten (BRT – İSİAS Davasıyla ilgili mahkeme sürecindeki görüntüler)
  • TV süreli program: Özlem Tüylüoğlu (BRT – “Hayata Dair” programı)
  • TV Röportaj: Mustafa Alkan (Genç TV – Rum Lider Hristodulidis ile yaptığı söyleşi)
  • TV Spiker: Ülgen Aksay (BRT – Sabah Haber sunuculuğu)
  • TV Kültür-Sanat: Serra Yılmaztürk (BRT – “Endorfin” programı)
  • Radyo:
  • Radyo programı: Kuzey Tarık ve Şöhret Uzun (Bayrak Radyosu – “Ömür Törpüsü” programı)
  • Radyo jüri özel ödülü: Tuğba Özer ve Ömer Suay (Bayrak Radyosu – “Yaşamdan Konuklar” programı)

Ayrıca özel ödüller arasında Süleyman Ergüçlü özel ödülü, Barış gazeteciliği özel ödülü, Medyada Hakan Çakmak kültür sanat ödülü ve Gazetecilik mesleğine katkıda bulunan akademik çalışma ödülü de bulunuyor.

Hizmet onur ödülleri ise şu KTGB üyelerine verilecek:

Ali Cüneyt Sağdıç, Amber Eker, Derya Bökeyhan, Ece Günser Borucu, Erkan Aksel, Fatma Arpalıklı, Fatma Tahsin Keleş, Gülay Kabasakal, Hasan Kargılı, Hasan Öksüz, Mehmet Aykut İncirli, Meryem Çavuşoğlu Özkurt, Metehan Ferit Azizoğlu, Murat Doğramacı, Münüre Avaş, Nevra Çağlar, Rasıh Reşat, Rukiye Polatcan, ve Yılmaz Yakar.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap