129 polis adayı yemin ederek Polis Genel Müdürlüğü kadrosuna dahil oldu

Polis Akademisi'nde eğitimlerini başarıyla tamamlayan 129 aday, bugün düzenlenen "Yemin ve Mezuniyet Töreni" ile resmen polis teşkilatına katıldı.

Yayın: 29.05.2024 - 12:24

49 kez okundu

129 polis adayı yemin ederek Polis Genel Müdürlüğü kadrosuna dahil oldu

64.Dönem Polis Temel Eğitim Kursu’ndan mezun olan adaylara hitap eden Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç, yeni hayatlarının onur ve gururla dolu, fedakarlık gerektiren ve zorlu olacağını belirterek, bu mesleğin 7 gün 24 saat kesintisiz devam eden bir yaşam tarzı olduğuna dikkat çekti.

Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı ve ardından mezun adayların yemin etmesiyle devam etti.

Törene, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç, Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Kadir Bayraklı, Polis Genel Müdürü Kasım Kuni, Ekonomi Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ve diğer polis yetkililerinin yanı sıra mezun adayların aileleri de katıldı.

Etkinlikte, 64. Dönem Polis Temel Eğitim Kursu’nu birincilikle bitiren Polis Memuru Cemal Oktaçlı, mezunlar adına bir konuşma yaptı. Polis Okulu Müdürü Hüseyin Kadir Çete ve Tümgeneral Osman Aytaç da mezuniyet hakkında görüşlerini paylaştı.

Kurs birincisinin yaş kütüğüne plaket çakmasının ardından dereceye giren öğrencilere diplomaları ve ödülleri takdim edildi. Polis temel eğitim kursunda ikinci olan polis memuru Tahsin Denizsever, üçüncü olan ise polis memuru Çağıl Yıldız olarak açıklandı.

Mezuniyet töreninde konuşan Tümgeneral Osman Aytaç, doğruluk, adalet ve insan sevgisinden asla vazgeçmemeleri gerektiğini vurguladı. Mezunların ülkenin huzur ve düzenine katkıda bulunacaklarına inandığını ifade etti ve polislik mesleğine başladıkları ilk günkü heyecanlarını korumalarını temenni etti.

Polis Okulu Müdürü Hüseyin Kadir Çete, 64. Dönem Polis Temel Eğitim Kursu’nun 15 Ocak 2024’te 130 erkek polis adayı ile başladığını, ancak bir adayın başarısız olarak mezun olamadığını belirtti. Çete, eğitimin insan hayatını şekillendiren, ahlaki değerleri oluşturan önemli bir unsur olduğuna dikkat çekti. Polis okulunda verilen disiplin ve eğitimin öğrencilerin karakterlerini oluşturduğunu ve onları mesleğe hazırladığını söyledi.

Çete, mezun olan polis adaylarına, okulda öğrendikleri derslerin ve aldıkları eğitimin her zaman rehberleri olması gerektiğini hatırlattı. Polislik mesleğinin halkın güvenliğini sağlamak ve devletin iç güvenliğini temin etmek olduğunu belirtti. Yasaların verdiği yetkileri yalnızca yasal amaçlar doğrultusunda kullanmaları gerektiğini vurguladı.

Polis Memuru Cemal Oktaçlı, eğitim sürecinde hukuki ve mesleki konularda en iyi şekilde yetiştirildiklerini ve polislik mesleğine dair bilinci kazandıklarını ifade etti. Halkın huzuru ve güvenliği için çalışacaklarını belirterek, insan haklarına saygılı ve yasalara uygun bir şekilde görevlerini yerine getireceklerini söyledi.

Sonuç olarak, mezun olan polis adayları, törenle yemin ederek resmen görevlerine başladı. Bu anlamlı günde, yeni polislerin ülke güvenliğine katkıda bulunacaklarına dair büyük bir umut ve inançla mesleklerine adım attılar.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap