AB, hidrojen yatırımlarını artırmak istiyor

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa genelinde 80'den fazla hidrojen projesine 17 milyar avronun üzerinde kamu desteği sağlandığını belirtti.

Yayın: 20.11.2023 - 18:41

25 kez okundu

AB, hidrojen yatırımlarını artırmak istiyor

Hidrojen ekonomisinin hızla geliştiğini vurgulayan von der Leyen, birçok Avrupa şehrinde ilk hidrojen otobüslerinin hizmete girdiğini ifade etti. Rotterdam Limanı’nda 1000 kilometrekarelik bir alana yayılacak hidrojen altyapısı inşasının başladığını ve dünyanın ilk sıvı hidrojenle çalışan uçağının Slovenya semalarında uçtuğunu açıkladı.

Von der Leyen, “Temiz hidrojen çağının şafağındayız” diyerek AB Komisyonunun hidrojen alanındaki desteğini vurguladı. Hidrojen pazarını büyütmek için güçlü kamu yatırımı, küresel bir pazar oluşturmak için uluslararası işbirliği ve özel sektörle yeni ortaklıklar kurmak amacıyla çalıştıklarını ifade etti. Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında hidrojen vadilerine, hidrojen trenlerine ve temiz çelik fabrikalarına fon sağladıklarını belirten von der Leyen, 80 hidrojen projesine 17 milyar avronun üzerinde kamu desteği verdiklerini açıkladı.

AB’nin 800 milyon avroluk fonuyla Avrupa Hidrojen Bankası’nın ilk ihalesini başlatacaklarını söyleyen von der Leyen, bu sayede özel sektör finansmanını çekeceklerini ve ticari alım anlaşmalarıyla sonuçlanacağını ifade etti. Ayrıca, 2024 ilkbaharında Avrupa Hidrojen Bankası’nın toplam değeri 3 milyar avroya ulaşacak ikinci tur ihalelerine başlayacaklarını ve uluslararası tedarikçilerden hidrojen ithalatını güvence altına alacaklarını belirtti.

Von der Leyen, Mısır, Kenya ve Namibya gibi ülkelerle hidrojen ortaklıkları kurduklarını ve bu ülkelerin temiz enerji üretme potansiyeline vurgu yaptı. Ayrıca, AB’nin Brezilya’da dünyanın en büyük hidrojen projelerinden birine destek vereceğini ve Küresel Geçit programı çerçevesinde Brezilya’da hidrojen değer zincirine 2 milyar avroluk yatırım yapacaklarını açıkladı. Bu yatırımların içinde, Brezilya’da kurulacak yeni Yeşil Enerji Parkı’nın temiz hidrojen ve amonyak üretecek 10 gigavatlık bir tesis içerdiğini ve bu ürünlerin Hırvatistan’a ve diğer Avrupa ülkelerine gönderileceğini belirtti.

“Avrupa, temiz hidrojenin öncüsü olmanın yanı sıra dünya çapında bir hidrojen pazarının inşasında da lider konumda” diyen von der Leyen, kamu yatırımlarıyla büyük miktarda özel sermayenin harekete geçirilmesine yardımcı olduklarını vurguladı. Ayrıca, hidrojen projelerini desteklemek amacıyla AB finansmanı konusunda destek verecekleri Avrupa Hidrojen Bankası bünyesinde bir tek durak noktası oluşturacaklarını ifade etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap