ABD Başkanı Biden’ın 5 günlük Fransa ziyareti başladı

ABD Başkanı Joe Biden, Fransa ziyaretine başladı ve 9 Haziran'a kadar devam edecek. Paris-Orly Uluslararası Havalimanı'nda Fransa Başbakanı Gabriel Attal tarafından karşılandı.

Yayın: 05.06.2024 - 14:04

40 kez okundu

ABD Başkanı Biden’ın 5 günlük Fransa ziyareti başladı

Başkan Biden, Fransa’da 2. Dünya Savaşı’nın kritik dönemlerinden biri olan Normandiya Çıkarması’nın 80. yıl dönümü törenlerine katılacak. Bu tarihi etkinlik, Avrupa’nın Nazi işgalinden kurtuluşuna önemli bir anıdır.

Bugün, Biden’ın Normandiya’da bulunan Colleville-sur-Mer’deki ABD mezarlığını ziyaret etmesi bekleniyor. Yarın ise Normandiya’nın sembolik noktalarından biri olan Pointe du Hoc’ta bir konuşma yapacak.

Ayrıca, Biden 8 Haziran’da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya gelecek. Elysee Sarayı’nda gerçekleşecek bu buluşmanın ardından ikili, basın toplantısı düzenleyecekler ve görüşmelerin detaylarını paylaşacaklar.

Fransız yetkililer, Biden ve eşi Jill Biden’a onuruna Elysee Sarayı’nda akşam yemeği verecekler. Bu, ziyaretin resmi bir parçası ve dostluk bağlarını güçlendirmeye yönelik bir jest olarak görülüyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap