ABD ile Çin “narkotik, askeri ilişkiler ve yapay zeka” konularında iş birliği yapacak

ABD Başkanı Joe Biden, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi'nde gerçekleşen görüşmenin ardından, narkotikle mücadele, askeri ilişkilerde doğrudan iletişim ve yapay zeka gibi konularda anlaştıklarını açıkladı.

Yayın: 16.11.2023 - 13:51

32 kez okundu

ABD ile Çin “narkotik, askeri ilişkiler ve yapay zeka” konularında iş birliği yapacak

Biden, özellikle narkotikle mücadelede Çin ile yeniden işbirliğine başlanmasının önemini vurgulayarak, fentanilin Amerikalıların ölüm sebepleri arasında ilk sırada bulunduğunu belirtti.

Ayrıca, askeri alanda da açık, net ve doğrudan iletişime dönüldüğünü ifade etti ve yapay zeka konularında uzmanlarını bir araya getireceklerini söyledi.

Görüşme aynı zamanda küresel meselelere de odaklandı; Biden, Şi ile Rusya-Ukrayna savaşı, Gazze’deki gelişmeler ve Tayvan Boğazı’nda barışın devamlılığının önemini içeren bir dizi konuyu ele aldıklarını belirtti. Ayrıca, ticarette Amerikan işletmelerini ve işçilerini korumaya yönelik adımları olumlu bir şekilde değerlendirdiğini ifade etti. İki lider, Çin ile ABD arasında askeri diyaloğun yeniden başlatılması konusunda da mutabakata vardı, bu çerçevede Savunma Politikası Eşgüdüm Görüşmeleri ve Askeri Deniz İstişare Anlaşması Görüşmeleri’nin tekrar başlatılması kararlaştırıldı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap