ABD’de aşırı sıcaklar nedeniyle geçen hafta 27 kişi öldü

ABD'de geçen hafta yaşanan aşırı sıcaklar, en az 27 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Yayın: 11.07.2024 - 10:20

62 kez okundu

ABD’de aşırı sıcaklar nedeniyle geçen hafta 27 kişi öldü

Washington Post’un bildirdiğine göre, California, Nevada, Arizona, Oregon, Washington ve Idaho eyaletlerinde yaklaşık 146 milyon kişi bu sıcak hava dalgasından etkilendi.

Las Vegas, Nevada’da termometreler 48,8 dereceyi, Barstow, California’da ise 47,7 dereceyi göstererek batı ABD’de rekor sıcaklıkların yaşandığını gösterdi.

Meteoroloji uzmanları, aşırı sıcakların hafta sonuna kadar devam etmesini beklediklerini belirterek halkı dikkatli olmaları konusunda uyardılar.

Yetkililer, aşırı sıcaklar sebebiyle California’da 14, Oregon’da 10, Maryland’de 2, Arizona’da ise 1 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladılar.

Sağlık uzmanları, ölen 27 kişi arasında bazılarının 65 yaş üzeri olmasına rağmen gençlerin de bulunduğuna dikkat çekti.

Aşırı sıcak hava kaynaklı ölümler ABD’de son yıllarda artış gösteriyor; 2021’de yaklaşık 1600, 2022’de yaklaşık 1700, ve 2023’te ise 2,300’ü aşan ölüm vakaları yaşandı.

Duke Üniversitesi Sıcaklık Politikası İnovasyon Merkezi Direktörü Ashley Ward, bu ölümlerin raporlanmasının ve sınıflandırılmasının önemine vurgu yaparak geçmişte sıcak hava tehlikelerine yönelik kamuoyu ilgisinin zor sağlandığını ancak bu durumun değişmeye başladığını ifade etti.

Ward, aşırı sıcaklara karşı tedbirli olunması gerektiğini vurgulayarak farkındalığın kritik bir rol oynadığını belirtti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap