ABD’de hortum ve fırtınalar sonucu en az 23 kişi hayatını kaybetti

ABD'nin merkezi bölgelerinde meydana gelen hortum ve fırtınalar, en az 23 kişinin hayatını kaybetmesine ve çok sayıda evin yıkılmasına neden oldu. Dün gece itibarıyla, yedi eyalette yaklaşık 300 bin kişi elektrik kesintisi yaşadı.

Yayın: 28.05.2024 - 12:48

45 kez okundu

ABD’de hortum ve fırtınalar sonucu en az 23 kişi hayatını kaybetti

Aşırı hava koşulları, Texas, Oklahoma, Kentucky ve Arkansas dahil olmak üzere yedi eyalette etkisini gösterdi. Kentucky valisi, eyalet genelinde acil durum ilan etti.

Texas eyaletindeki Cook County şerifi Ray Sappington, ölenler arasında iki ve beş yaşlarında iki çocuk ile aynı aileden üç kişinin bulunduğunu belirtti.

Colorado’da bir çiftçi ve otuz dört ineği yıldırım çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Texas’taki Valley View bölgesinin şerifi, bölgede yalnızca enkaz kaldığını ifade ederek, “Yıkım oldukça şiddetli” dedi.

Valley View’den gelen görüntülerde bir benzin istasyonu ve dinlenme tesisinin neredeyse tamamen yıkıldığı görülüyor.

Hortumlar, kamyonları devirdi, Dallas yakınlarındaki bir otoyolu kapattı ve bölge genelinde on binlerce kişinin elektriksiz kalmasına yol açtı.

Pazar günü düzenlenmesi planlanan Indianapolis 500 yarışı, şimşek, gök gürültüsü ve şiddetli yağmur nedeniyle dört saat ertelendi ve yaklaşık 125 bin seyirci tahliye edildi.

Texas Vali Yardımcısı Dan Patrick, eyaletin acil müdahale ekiplerinin afetten etkilenen bölgelere müdahale etmek üzere harekete geçirildiğini açıkladı.

Arkansas’ın Rogers kentindeki polis yetkilileri, hortumun ağaçları ve elektrik hatlarını devirmesi ve gaz hatlarına zarar vermesi nedeniyle mahsur kalan birkaç kişiyi kurtardıklarını bildirdi.

Eyalet yetkilileri, Olvey’de yıkılan bir evin dışında bir kadının ölü bulunduğunu ve çok sayıda kişinin yaralandığını duyurdu.

Kentucky’de Louisville Belediye Başkanı Craig Greenburg, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şiddetli fırtına sırasında devrilen bir ağaç nedeniyle bir adamın hayatını kaybettiğini belirtti.

Poweroutage.us web sitesine göre, Texas’tan Kansas, Missouri, Arkansas, Tennessee ve Kentucky’ye kadar uzanan eyaletlerde yaklaşık 470 bin kişi elektriksiz kaldı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap