AB’den kuş gribi salgınına karşı önlem: “AB Komisyonu 40 milyon doz aşı alacak”

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, kuş gribi salgınına karşı 40 milyon doz aşının alınması için onay verdi.

Yayın: 12.06.2024 - 18:22

63 kez okundu

AB’den kuş gribi salgınına karşı önlem: “AB Komisyonu 40 milyon doz aşı alacak”

Dünkü açıklamada AB Komisyonu, çeşitli ülkelerde ortaya çıkan kuş gribi vakaları nedeniyle 665 bin doz aşının ortak alımını gerçekleştirdiğini ve önümüzdeki dört yıl içinde 40 milyon doz için anlaşma sağladığını duyurdu.

Sağlık Acil Durum Hazırlık ve Müdahale Kurumu (HERA) adına 15 üye devlet tarafından imzalanan sözleşme, AB’nin bu tür acil durumlara hazırlıklı olduğunu gösteriyor.

Komisyon sözcüsü, Brüksel’deki bir basın toplantısında, “HERA, Avrupa Sağlık Birliği’nin hazır olduğunu bir kez daha göstererek önemli bir rol oynamaktadır” dedi.

Dünya genelinde bazı çiftliklerde kuş gribi vakaları tespit edildi ancak insanlara bulaşma riski hala düşük ve genellikle enfekte hayvanlarla veya bulaşıcı alanlarla yakın temas halinde olan kişilerle sınırlı.

Geçen hafta Meksika’dan gelen son raporlarda, 24 Nisan’da kuş gribi H5N2 ile enfekte olan ve bu nedenle yaşamını yitiren 59 yaşındaki bir erkeğin ölümü kaydedildi. Bu, kuş gribi ile ilişkilendirilen ilk insan ölümü olarak kaydedildi.

ABD’de 2022’den beri dört kişinin kuş gribine yakalandığı bildirildi, bunlardan üçü bu yılın başlarında oldu.

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri, mevcut halk sağlığı riskini düşük olarak değerlendiriyor ancak risk altındaki kümes hayvanları ve inekler salgın olasılığına karşı yakından izleniyor.

AB Komisyonu, bilgi paylaşımı ve önleyici tedbirlerin yanı sıra üçüncü ülkelerle iletişim halinde olduğunu belirtti.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), şu ana kadar insandan insana enfeksiyon olmadığını ve zoonotik influenzanın halk arasında yayılma riskinin düşük olduğunu bildirdi.

AB Komisyonu ayrıca, AB’de insanlarda aktif kuş gribi enfeksiyonu vakası bildirilmediğini de belirtti.

İlk sevkiyatlar, virüse maruz kalanlar arasında olan kümes hayvanları çalışanları ve veterinerler gibi risk altındaki kişilere Finlandiya’ya gönderilecek.

Aşıların alımına katılan 15 üye ülke, bunu AB’nin Tıbbi Karşı Önlemler için Ortak Tedarik Anlaşması aracılığıyla gerçekleştiriyor. Bu anlaşma, katılımcı ülkelerin tıbbi önlemleri ortaklaşa sağlamasına olanak tanır ve aşılar, terapötikler ve tıbbi cihazlar gibi karşı tedbirleri içerir.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap