ABD’nin İngiltere’ye yeniden nükleer silah yerleştirmeyi planladığı iddia edildi

ABD'nin, artan Rusya tehdidi sebebiyle İngiltere'ye yeniden nükleer silah konuşlandırma planları yaptığına dair iddialar ortaya atıldı.

Yayın: 28.01.2024 - 17:44

29 kez okundu

ABD’nin İngiltere’ye yeniden nükleer silah yerleştirmeyi planladığı iddia edildi

The Telegraph gazetesinin ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) belgelerine dayandırdığı haberde, ABD’nin Soğuk Savaş tehdidinin geride kalmasının ardından 2008’de İngiltere’den çıkardığı nükleer başlıkların, Suffolk’ta bulunan Lakenheath Kraliyet Hava Kuvvetleri Üssü’ne yerleştirileceği iddia edildi.

Yapılan satın alma sözleşmelerinin, ABD’nin İngiltere’ye nükleer başlık yerleştirme planlarını doğruladığı belirtilen haberde, yerleştirilecek başlıkların Hiroşima’ya atılan atom bombasından üç kat daha güçlü olduğu vurgulandı.

Pentagon belgelerine göre, üste bulunacak askeri personeli “yüksek değerli varlıklara” yönelik saldırılardan korumak amacıyla tasarlanmış balistik kalkanlar da dahil olmak üzere yeni ekipmanların sipariş edildiği ifade edildi.

Ayrıca, geçen ağustosta ABD hükümetinin satın alımlara ilişkin internet sitesinde Lakenheath’teki birliklerin silahlı saldırılar, zorla giriş ve balistik saldırılardan korunması için nöbetçi kulübeler istediği belirtildi. Haziran ayında ise üsteki Amerikan kuvvetlerine yönelik yeni konut inşatlarına başlanacağı kaydedildi.

Belgelere göre, Lakenheath üssüne B61-12 bombasının konuşlandırılması bekleniyor.

Ancak, konuyla ilgili değerlendirme yapan bir Pentagon sözcüsü, ABD’nin müttefik ülkelerdeki tesislerini rutin olarak geliştirdiğini ve bir yerdeki nükleer silahın varlığını veya yokluğunu doğrulamak gibi bir politikasının olmadığını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise geçen yıl Lakenheath’teki personele yönelik 50 milyon dolarlık bütçe planının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, bu durumu gerilimi tırmandırma adımı olarak değerlendireceklerini ve karşı önlemler alacaklarını ifade etmişti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap