ABD’nin Texas eyaletinde yeni bir borsa açılması planlanıyor

ABD merkezli varlık yönetimi şirketi BlackRock ve piyasa yapıcısı Citadel Securities'in desteğiyle TXSE Group, merkezi Dallas'ta olacak Texas Menkul Kıymetler Borsası'nı (TXSE) açma planlarını duyurdu.

Yayın: 05.06.2024 - 20:55

49 kez okundu

ABD’nin Texas eyaletinde yeni bir borsa açılması planlanıyor

TXSE Group’un açıklamasına göre, yeni borsa, Amerikan sermaye piyasalarına erişim sağlamak isteyen ABD’li ve uluslararası şirketler için bir platform sunmayı ve halka açık şirketlerin listelenmesi için bir alan yaratmayı amaçlıyor.

Borsanın merkezi Dallas’ta olacak ve tamamen dijital olarak hizmet verecek. Açıklamada ayrıca, TXSE’nin ulusal bir menkul kıymetler borsası olarak faaliyet göstermek amacıyla yılın sonunda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) kayıt başvurusu yapacağı belirtildi.

Dünyanın en büyük finans kurumları ve likidite sağlayıcılarından olan BlackRock ve Citadel Securities gibi şirketlerin de aralarında bulunduğu iki düzineden fazla yatırımcının katılımıyla ilk sermaye artırımının başarıyla tamamlandığı ve yaklaşık 120 milyon dolarlık fon toplandığı ifade edildi.

TXSE Group Kurucusu ve CEO’su James Lee, LinkedIn’de yaptığı paylaşımda, Texas ve ABD’nin güneydoğusundaki diğer eyaletlerin ekonomik güç merkezleri haline geldiğini vurguladı. Lee, yatırımcılar ve şirketler tarafından hisse senetlerinin ticareti ve listelenmesi konusunda alternatiflere yönelik artan bir talep gördüklerini belirterek, Texas’ta büyük, ulusal bir borsa kurmak için doğru zaman olduğunu söyledi.

Hisse senedi ticaret piyasalarındaki değişikliklerin borsalara daha fazla hacim kazandırdığını ve daha fazla seçenek sunduğunu belirten Lee, TXSE’nin piyasada daha fazla rekabet yaratacağını ifade etti.

Lee, The Wall Street Journal’a verdiği röportajda, TXSE’nin ilk işlemlerini 2025’te gerçekleştirmeyi ve 2026’da ilk listelemeye ev sahipliği yapmayı hedeflediğini belirtti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap