Aliyev, Şuşa’da konuştu: “TDT, dünya çapında güç merkezlerinden birine dönüşmelidir”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türk Devletleri Teşkilatı'nın (TDT) dünya çapında önemli bir güç merkezi haline gelmesi gerektiğini vurgulayarak, "Zengin doğal kaynaklarımız, ulaştırma bağlantılarımız ve derin tarihi mirasımız bizim büyük zenginliğimizdir. 21. yüzyıl, Türk Dünyası için bir kalkınma çağı olmalıdır." dedi.

Yayın: 06.07.2024 - 13:29

89 kez okundu

Aliyev, Şuşa’da konuştu: “TDT, dünya çapında güç merkezlerinden birine dönüşmelidir”

Aliyev, Azerbaycan’ın Şuşa şehrinde düzenlenen TDT Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi’nde bu görüşlerini dile getirdi. Türk ülkeleriyle olan ilişkilerin genişletilmesinin ve Türk Dünyası’nın güçlendirilmesinin Azerbaycan’ın dış politikasındaki önceliklerden olduğunu vurgulayan Aliyev, “Azerbaycan olarak her zaman Türk Dünyası’nın birliği ve dayanışması için çaba gösterdik, ekonomik ve askeri gücümüzü artırdık ve uluslararası alanda etkin bir rol oynama hedefi güttük.” şeklinde konuştu.

Aliyev, TDT’nin dünya çapında güç merkezlerinden biri olması gerektiğini vurgulayarak, “Coğrafi genişliğimiz büyük, demografik yapımız olumlu, askeri kapasitemiz kanıtlanmıştır. Zengin doğal kaynaklarımız, gelişmiş ulaşım bağlantılarımız ve derin kültürel mirasımız büyük bir zenginlik kaynağımızdır. 21. yüzyıl, Türk Dünyası’nın kalkınma çağı olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Aliyev, Şuşa’da yapılan zirvenin Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini tamamladıktan sonra büyük sembolik önem taşıdığını belirtti ve Şuşa’nın Karabağ’ın taçlandırılmış merkezi olduğunu vurguladı. Ayrıca, Azerbaycan’ın 2. Karabağ Savaşı’nda işgal altındaki bölgelerini kurtardığını ve bu bölgelerde kapsamlı yeniden yapılanma çalışmaları yürüttüğünü ifade etti.

Aliyev, TDT’nin faaliyetlerine değinerek, “TDT’nin hedeflerine ulaşması için yeterli bütçeye sahip olmadığını göz önünde bulundurarak, Azerbaycan TDT sekretaryasına 2 milyon dolar destek sağladı.” şeklinde konuştu.

Azerbaycan’ın öncelikli olarak Doğu-Batı Ulaştırma Koridoru’nun genişletilmesi üzerinde çalıştığını belirten Aliyev, “Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nun kapasitesi artırıldı ve Hazar Denizi’ndeki Alat Uluslararası Limanı’nın kapasitesi de artırılacak.” dedi.

Aliyev, son olarak, Azerbaycan’ın Kasım ayında ev sahipliği yapacağı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 29. Taraflar Konferansı’na TDT liderlerini davet etti.

Zirveye Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yanı sıra Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve TDT Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev katıldı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap