Allegra Ensemble, Cumhuriyetin 100.yılı için konser verdi

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl kutlamaları kapsamında dün akşam, Allegra Ensemble adlı topluluk YDÜ Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi'nde bir konser verdi.

Yayın: 29.10.2023 - 08:48

70 kez okundu

Allegra Ensemble, Cumhuriyetin 100.yılı için konser verdi

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü bünyesinde yer alan bu kadın sanatçılardan oluşan topluluğun konseri öncesinde yapılan konuşmalarda, Cumhuriyet’in önemi vurgulandı.

“Neşeli Topluluk” anlamına gelen Allegra Ensemble, türkü, tango, klasik caz eserleri gibi birçok farklı müzik türünden seçtikleri zengin bir repertuar ile sanatseverlerin karşısına çıktı. Bu etkinlik, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılına dair kültürel ve sanatsal anlamda önemli bir katkı sağladı. Müziğin evrensel dilini kullanarak Cumhuriyet’in coşkusunu paylaşan sanatçılar, izleyicilere unutulmaz bir deneyim yaşattılar.

Türkiye Cumhuriyeti Turizm ve Kültür Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçiliği, Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi ve Lefkoşa Yunus Emre Enstitüsü tarafından ortaklaşa düzenlenen bu konser, üst düzey katılımcıların da iştirak ettiği önemli bir etkinlikti. Konseri izleyenler arasında Cumhurbaşkanı Vekili, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Turizm ve Kültür Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, KTBK Komutanı Tümgeneral Sebahattin Kılınç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç, bazı bakanlar, milletvekilleri ve sanatseverler yer aldı.

İrfan Günsel

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Günsel, konser öncesinde yaptığı konuşmada, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen bu sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapmanın kendileri için bir onur olduğunu ifade etti.

Günsel, “Cumhuriyet değerlerinden aldığımız güçle, bilim ve sanatın aydınlattığı bu geleceğe olan yürüyüşümüzde hiç durmadan çalışarak, bu mirası her zaman ileriye taşıyacağımızı” belirtti.

Gökhan Yazgı

Türkiye Turizm ve Kültür Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, konuşmasında Atatürk ve silah arkadaşlarının liderliğindeki destansı mücadelenin 100 yıl önce başladığını ve Türk milletinin bu mücadeleyi başarıyla taçlandırdığını vurguladı. Ayrıca, milletin Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında Türkiye’nin gelişim ve başarısı ile daha da yüceltileceğine inancını ifade etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap