Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: “Önümüzde zorlu ve daha çetin yıllar var”

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Berlin'de Alman Anayasası'nın 75. yıl dönümü kutlamalarında konuşarak, dünya genelinde artan krizler, savaşlar, iklim değişikliği ve demokrasiye yönelik tehditler üzerinde durdu. Steinmeier, gelecekte zor ve meşakkatli yılların bizleri beklediğini belirtti.

Yayın: 23.05.2024 - 16:51

108 kez okundu

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: “Önümüzde zorlu ve daha çetin yıllar var”

Berlin’deki törende halka seslenen Steinmeier, özgürlük ve demokrasinin kazanımlarını savunmanın önemine dikkat çekti. “Demokrasimiz dayanıklıdır,” diyen Steinmeier, liberal demokrasiye karşı çıkanlara, bu sefer karşılarında kararlı bir demokrasi ve demokratlar bulacaklarını ifade etti.

Anayasa’nın bir “pusula” niteliğinde olduğunu belirten Steinmeier, “Anayasamız sadece kim olduğumuzu değil, kim olabileceğimizi de gösteriyor,” dedi. Son yıllarda refah ve barış içinde yaşandığını, ancak şimdi önemli zorluklarla karşı karşıya olunduğunu vurguladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla birlikte Avrupa’da savaşın yeniden ortaya çıktığını söyleyen Steinmeier, bu savaşın sadece siyasi öncelikleri değil, günlük yaşamı da etkilediğini belirtti. Almanya Cumhurbaşkanı, “Yeni bir karmaşa dönemindeyiz,” diyerek Kovid-19 pandemisi, enflasyon, ekonomik kriz, iklim değişikliğinin sonuçları ve Orta Doğu’daki savaşın yarattığı insani felakete dikkat çekti.

“Önümüzde zorlu ve çetin yıllar var. Buna vereceğimiz yanıt korkaklık veya kendimizden şüphe etmek olmamalı,” diyen Steinmeier, değerlerin korunması gerektiğini vurguladı. “Bu değerler tartışmaya açık olmamalı; ancak hedeflerimizi netleştirip yeni zorluklara uyarlamalıyız,” şeklinde konuştu.

Rusya’nın Almanya için oluşturduğu tehdidin devam edeceğini savunan Steinmeier, “Güvenliğimiz için daha fazlasını yapmalıyız. Savunmamıza yatırım yapmalı ve ittifakımızı güçlendirmeliyiz,” dedi. Ayrıca, özgürlüğün değerini bilen ve bu değeri korumak için birlik olan güçlü bir topluma ihtiyaç duyulduğunu belirterek, ülkedeki demokrasi yanlısı partileri birlikte çalışmaya çağırdı. “Demokrasiye meydan okunduğunda demokratların birliğine ihtiyaç vardır,” ifadelerini kullandı.

Almanya’da demokrasinin baskı altında olduğunu ve korunması gerektiğini söyleyen Steinmeier, demokrasiyi zayıflatmak isteyen, kurumlarını küçümseyen ve temsilcilerine hakaret eden güçlerin yükselişte olduğunu ifade etti. “Evet, demokrasimiz başarılı olmuştur, ancak sonsuza kadar garanti altında değildir. Onu sadece biz koruyabiliriz,” dedi.

Alman Anayasası’nı ülke için “olağanüstü bir hediye” olarak nitelendiren Steinmeier, Anayasa’nın korunması ve savunulması gerektiğini vurguladı.

Berlin’de Başbakanlık ile Federal Meclis arasında düzenlenen törene anayasal kurumların başkanları, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı. Alman Anayasası’nın kabulünün 75. yıl dönümü dolayısıyla yarından itibaren üç gün sürecek olan “Demokrasi Şenliği” kapsamında halka açık etkinlikler düzenlenecek.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap