Almanya’da fosil yakıt protestoları!

Almanya'nın başkenti Berlin, iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak ve fosil yakıtlara yönelik sübvansiyonları sona erdirmek amacıyla düzenlenen bir gösteriye ev sahipliği yaptı.

Yayın: 28.10.2023 - 19:56

115 kez okundu

Almanya’da fosil yakıt protestoları!

Çevreci grup “Son Nesil” (Letzte Generation) tarafından düzenlenen gösteri, “Fosil yakıtlara sübvansiyonu durdurun” sloganıyla gerçekleşti. Aktivistler, Berlin’in merkezinde bulunan 17 Haziran Caddesi’nde toplandılar.

Başlangıçta polis, caddeyi kapatmamaları konusunda göstericilere uyarıda bulundu; ancak yüzlerce kişi toplandığında, polis bir anons yaparak gösterinin bu alanda gerçekleşmesine izin verileceğini duyurdu.

Hollanda’dan gelen bir çevreci grup ve farklı meslek odalarının desteklediği gösteride, “İklimi korumak suç değildir”, “Hayatı koruyun-şimdi”, “Adalet için fosil yakıtlardan vazgeçin”, “Bizleri öldürmeyi durdurun”, “Bizim başka gezegenimiz yok” gibi yazılı pankartlar ve dövizler taşındı.

Göstericilerden Eileen Blum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlık sektöründe çalıştığını belirterek şunları söyledi: “Bilim insanları ve sağlık sektöründe çalışanlarla buradayım. Çünkü iklim felaketi öldürüyor. Bilim, bunun görmezden gelinmeyecek bir sorun olduğu konusunda yıllardır bizi uyarıyor. Bizim işimiz hayat kurtarmak ve sağlığı korumak. Bu yüzden ‘Son Nesil ile sokağa çıkıyoruz’ demekten başka bir şeyi kendimizle bağdaştıramıyoruz.”

Eileen Blum, iklim değişikliğinin ciddi sağlık tehditleri oluşturduğuna dikkat çekerek, bilimsel verilere dayalı olarak iklim değişikliğiyle mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı. Sağlık sektöründen gelen bir katılımcı olarak, iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkilerini anlatarak, “Son Nesil” hareketiyle bir araya gelerek bu konuda farkındalık yaratmaya çalıştıklarını ifade etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap