Arap Birliği, Gazze’ye nükleer silahların kullanılması tehdidini kınadı

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Gazze Şeridi'ne yönelik nükleer bomba kullanma tehdidi konusunda uyarıda bulundu.

Yayın: 08.11.2023 - 09:17

34 kez okundu

Arap Birliği, Gazze’ye nükleer silahların kullanılması tehdidini kınadı

Ebu Gayt, İsrailli aşırı sağcı Miras Bakanı Amihai Eliyahu’nun Gazze’ye yönelik nükleer bomba kullanma tehdidinin ciddiye alınması gerektiğini belirtti. Arap Birliği, bu tehdidi kınayan bir açıklama yaparak, Eliyahu’nun tehdidine dair Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun’a mesajlar gönderdi.

Ebu Gayt, Gazze Şeridi’nde yaşayan 2 milyondan fazla Filistinlinin güvenliği ve halkın yaşam hakkının tehlikede olduğunu vurguladı. İsrailli Bakan Eliyahu’nun sözlerini büyük bir endişeyle karşıladıklarını ifade etti.

Ebu Gayt, İsrail hükümetindeki bu tür faşist dilin “delilik” olduğunu söyledi ve bu açıklamaların İsrail yönetimindeki ırkçılık ve aşırılığın yüksek seviyelerini yansıttığını belirtti. Bu ideolojik yaklaşımın Gazze Şeridi’ndeki sivil halka yönelik daha fazla katliamlara yol açabileceğine dikkat çekti.

Ayrıca, Arap Birliği Genel Sekreteri, bölgeyi nükleer silahlardan arındırma hedefine vurgu yaparak BM Güvenlik Konseyi ve üye ülkelerin Eliyahu’nun Gazze Şeridi’ne karşı nükleer bomba kullanma tehdidini ciddiye almaları gerektiğini söyledi.

Son olarak, İsrailli Bakan Eliyahu’nun açıklamalarının ardından Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Eliyahu’yu kabine toplantılarından süresiz olarak uzaklaştırdığını ve Eliyahu’nun nükleer bomba açıklamasının “mecazi” olduğunu savunmasını da dile getirdi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap