Arıklı: “Gazimağusa Limanı’nın, Türk devletlerinin bir üssü olmasını istiyoruz”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Gazimağusa Limanı'nın Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üyesi devletlerin gemilerine açılması için bir yıl önce başvuruda bulunduklarını ve bu başvurunun sonucunu beklediklerini belirtti. Arıklı, "Doğu Akdeniz'in en stratejik yeri olan Gazimağusa Limanı, Türk devletlerinin bir üssü olmalı," dedi.

Yayın: 11.07.2024 - 12:02

76 kez okundu

Arıklı: “Gazimağusa Limanı’nın, Türk devletlerinin bir üssü olmasını istiyoruz”

Arıklı, Anadolu Ajansı (AA) muhabirine yaptığı açıklamada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) TDT’nin gözlemci üyesi olarak Gazimağusa Limanı’nın TDT’nin “Kardeş Limanlar” programına dahil edilmesi için bir yıl önce başvuru yaptığını ve bu konunun Azerbaycan’ın Şuşa kentinde yapılan TDT Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi’nde yeniden gündeme geldiğini hatırlattı.

TDT’nin “Kardeş Limanlar” programında Türkiye’den iki olmak üzere toplam sekiz limanın bulunduğunu belirten Arıklı, Gazimağusa’nın bu programın dokuzuncu limanı olması için çaba gösterdiklerini söyledi.

Bakan Arıklı, dünya ticaretinin deniz yolları taşımacılığıyla her geçen yıl daha fazla arttığını vurgulayarak Gazimağusa Limanı’nın programa dahil edilmesinin hem TDT üyelerine hem de KKTC’ye büyük fayda sağlayacağını ifade etti.

Gazimağusa Limanı’nın “Kardeş Limanlar” programına dahil edilmesi yönündeki başvurularının kabul edilmesini umduklarını söyleyen Arıklı, Türkiye’nin desteğini her zaman beklediklerini vurguladı.

Arıklı, TDT üyeleri arasındaki siyasi, kültürel ve ticari ilişkilerin geliştirilmesinin bölgesel ve küresel istikrara katkı sağlayacağını belirterek, “Biz istiyoruz ki Doğu Akdeniz’in en stratejik yeri olan Gazimağusa Limanı, Türk devletlerinin bir üssü olsun. Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan, Gazimağusa Limanı’nı kendi limanları gibi kullanabilsin. KKTC olarak biz de dünya deniz ticaretinden pay almak ve bu durumu siyasi olarak avantajımıza çevirmek istiyoruz,” dedi.

Arıklı, Avrupa Birliği’nin (AB) KKTC limanlarına yönelik resmi bir ambargo kararı olmadığını hatırlatarak, Gazimağusa Limanı için TDT’ye yaptıkları başvuruya, AB Komisyonu’nun “KKTC limanlarının yasaklı veya ambargolu olmadığı” yönündeki mektubunu da eklediklerini belirtti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap