Arıklı’dan Cumhurbaşkanlığı’ndaki bilgilendirme toplantısı sonrası açıklama: “Maraş açılımı devam etmeli ve Şerefiye Vergi Yasası çıkarılmalı”

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, bugün Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından düzenlenen bir bilgilendirme toplantısının ardından yazılı bir açıklama yaparak, Kıbrıs sorununa dair önemli görüşlerini paylaştı.

Yayın: 02.07.2024 - 15:38

49 kez okundu

Arıklı’dan Cumhurbaşkanlığı’ndaki bilgilendirme toplantısı sonrası açıklama: “Maraş açılımı devam etmeli ve Şerefiye Vergi Yasası çıkarılmalı”

Arıklı, açıklamasında öncelikle Cumhurbaşkanı Tatar’ın BM Genel Sekreter Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin ile yaptığı son görüşmeyi siyasi parti liderlerine aktardığını belirtti. Görüşmede Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin son dönemde gerçekleştirdiği uygulama ve tutuklama olaylarının ele alındığını vurgulayan Arıklı, Cumhurbaşkanı Tatar’a YDP’nin görüşlerini ilettiklerini ifade etti.


YDP’nin sunduğu görüşleri dört ana başlık altında özetleyen Arıklı şunları kaydetti:

1) Taşınmaz Mal Komisyonu’nun (TMK) daha etkin hale getirilmesi için kaynak sağlanmalıdır.

2) Kuzey Kıbrıs’taki Rum mallarının Türkleşmesi için Şerefiye Vergi Yasası çıkarılmalıdır.

3) Kuzey Kıbrıs’ta bulunan Rum malı sahiplerinin, mallarını doğrudan sahiplerinden satın almalarının önü açılmalıdır.

4) Maraş açılımının devam etmesi ve Maraş’ta malı bulunan Rum vatandaşlara mallarının iade edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, gasp edilen Vakıfların malları için uluslararası hukuki yolların kullanılması ve Vakıfların tazmin edilmesi sağlanmalıdır.

Arıklı, YDP’nin bu konulardaki görüşlerini Bakanlar Kurulu dahil olmak üzere her platformda dile getirmeye devam edeceklerini belirtti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap