Astana’da Türkiye-Azerbaycan-Pakistan üçlü toplantısında Kıbrıs konusu da ele alındı

Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleştirilen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Konseyi toplantısının ardından Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan liderlerinin bir araya geldiği ve işbirliği konularında önemli kararların alındığı bildirildi.

Yayın: 05.07.2024 - 09:45

44 kez okundu

Astana’da Türkiye-Azerbaycan-Pakistan üçlü toplantısında Kıbrıs konusu da ele alındı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif’in buluştuğu toplantıda, üç ülke arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik adımların ele alındığı ifade edildi. Görüşmede, “Gazze, Kıbrıs, Keşmir, İslamofobi” gibi önemli bölgesel ve küresel meselelerin değerlendirildiği belirtildi.

Açıklamada, daha önce Parlamento Başkanları ve Dışişleri Bakanları seviyesinde gerçekleşen üçlü işbirliği sürecinin liderler düzeyine taşındığı ve bu işbirliğinin dost ve kardeş üç ülke arasında daha da güçlendirilmesine yönelik güçlü bir iradenin teyit edildiği vurgulandı.

Türkiye-Azerbaycan-Pakistan işbirliğinin üç ülkenin refahına katkı sağlamasının yanı sıra bölgesel ve küresel barışa ve istikrara hizmet edeceği konusunda mutabık kalındığı ifade edilen açıklamada, ihtilafların egemenliğe ve toprak bütünlüğüne saygı ilkeleri çerçevesinde diyalog yoluyla çözülmesine destek verildiği aktarıldı.

Açıklamanın devamında, terörle mücadele ve sınır aşan tehditlerle mücadelede üç ülkenin işbirliğinin önemi ve bu konudaki ortak kararlılığın bir kez daha vurgulandığı belirtilerek, üçlü işbirliği sürecinin gelecekteki toplantılarının Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan’da düzenleneceği kaydedildi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap