Atatürk Gazimağusa’da da anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 85’inci yıl dönümünde Gazimağusa’da da düzenlenen törenle anıldı.

Yayın: 10.11.2023 - 12:23

67 kez okundu

Atatürk Gazimağusa’da da anıldı

Zafer Anıtı önündekitören, Ata’nın hayata gözlerini yumduğu 09.05’te sirenler eşliğinde saygı duruşuile başladı.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bayraklar önce göndere çekildi, sonra yarıya indirildi.

Protokol sırasına göre anıta çelenklerin sunulmasıyla devam eden tören, Gazimağusa Namık Kemal Lisesi öğretmenlerinden Sultan İnançoğlu’nun konuşması, aynı okuldan Narin Serçe’ninokuduğu şiir ve  Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığından Piyade Üsteğmen Avşar Yücel’in konuşması ile tamamlandı.

-İnançoğlu

Sultan inançoğlu, Atatürk’ün adını, yaptıklarını, başardıklarını  daha küçük çocukken  ailesinden öğrendiğini, belki de  Atatürk’ü bu sebeplerden annesini sever gibikoşulsuz, çıkarsız  ve hesapsız sevdiğiniifade etti.

Atatürk’ün, çocukluk kahramanı olduğunu vurgulayan İnançoğlu , Atatürk’ün insanlığın ne demek olduğunu insanlığa öğreten bir kahraman olduğunun altını  çizdi.

“Sözcüğün heranlamıyla bir kahramandı. Benim kahramanım sensin, bana Türk kelimesini gururla söyleten adamdın sen” diyen İnançoğlu, “Sen Ağrı Dağı gibiydin Ata’m, ya da birbulut gibiydin. Senin gibi olmayı kıskanmak, senin başarılarını kıskanmak  gökyüzünü kıskanmak  gibi bir şey” diye devam etti.

İnaçoğlu, “Biz de sanahayran olduk  Ata’m. Hem de en safından,en temizinden… Ölümünün üzerinden 85 yıl geçti ama biz seninyerine kimseleri koyamadık Ata’m” şeklinde konuştu.

İnançoğlu, “Tarihgeçmiş değil yarındır, bu ışığı yarına taşıyacaklara selam olsun. Ne Mutlu Atatürk’üm diyene, Ne Mutlu Ata’mizindeyiz” diyene ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

-Yücel

KTBK Komutanlığı mensuplarından Piyade Üsteğmen Avşar Yücel de konuşmasında,  Atatürk’ü 85’inci vefat yıl dönümünde büyük bir özlem, minnet ve rahmetle andıklarını kaydetti.

Yücel, Atatürk’ün eşsiz bir lider, efsanevi  bir komutan, büyük siyaset adamı, kudretli bir  inkılapçı olduğunu belirterek,  buvasıflarıyla da insanlık tarihinin tanıdığı en büyük devlet adamlarından biri olduğunu kaydetti.

Yücel, Atatürk’ün en zor şartlar altında dahi Türk milletine güvenmek gerektiğini ispatlamış milli bir kahraman olduğunu ifadeetti.

Yücel, 1881’in Atatürk’ün doğum tarihi olduğunu, ancak asla 1938’in ölüm tarihi olamayacağını, bu iki tarih arasındaki hayatınınise  bir destan olduğunu söyledi.

Yücel, TSK mensuplarıolarak kurduğu cumhuriyeti sonsuza dek yaşatacaklarını kaydetti.

 

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap