Avustralya’da şiddetli yağmur ve taşan baraj sele sebep oldu

Avustralya'nın başkenti ve en kalabalık şehri olan Sydney'de şiddetli yağışlar ve bir barajın taşması sonucu yaşanan sel felaketi bölgede büyük bir endişeye yol açtı.

Yayın: 08.06.2024 - 17:01

47 kez okundu

Avustralya’da şiddetli yağmur ve taşan baraj sele sebep oldu

SBS News’e göre, şehrin içme suyunun önemli bir kısmını sağlayan Warragamba Barajı’nın taşması, Sydney’in güneybatısında ciddi sel sularına neden oldu. Yetkililer, bölgedeki sakinlerin 297 acil yardım çağrısı yaptığını belirtti.

New South Wales Eyaleti Acil Durum Departmanı, kenar mahallelerde en az 10 tahliye emri verildiğini ve gece boyunca 49 kurtarma operasyonunun gerçekleştirildiğini duyurdu.

Taşan barajın etkisiyle nehir kıyısında yaşayanlara sel uyarısı yapıldı. Yetkililer, Sydney’in kenar mahallelerinde ve Goulburn şehrinde yaşayan vatandaşların tahliye edilmeye hazır olmalarını istedi. Aksi takdirde, izolasyon riskiyle karşı karşıya kalabilecekleri uyarısında bulundular.

Nepean Nehri’nin taşması nedeniyle birçok araç sular altında kaldı ve Cobbitty Road Köprüsü’nün sular altında kalmasıyla bazı insanlar evlerine ulaşamadı.

Görsel medyaya yansıyan görüntülerde, sel sularının yolları tahrip ettiği ve derin çukurlar oluşturduğu görüldü.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap