Bakü’de ki sergi açılışına Cumhurbaşkanı Tatar ve eşi Sibel Tatar katıldı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar, Bakü'deki "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kültür ve Tanıtım Günleri" kapsamında düzenlenen "Fotoğraf ve Geleneksel Kıyafetler Sergisi"nin açılışına katılarak sergiyi gezdi ve ziyaretçilerle sohbet etti.

Yayın: 15.10.2023 - 20:04

113 kez okundu

Bakü’de ki sergi açılışına Cumhurbaşkanı Tatar ve eşi Sibel Tatar katıldı

Etkinliğe, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar, Başbakan Ünal Üstel ve eşi Zerrin Üstel, Türkiye Cumhuriyeti’nin Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı, KKTC’nin Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer ve birçok diğer kişi katıldı.

Saygı duruşu ve milli marşların okunmasıyla başlayan etkinlik, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın açılış konuşmasıyla devam etti. Kırgızistan’da düzenlenen 3. Meykin Asya Uluslararası Müzik Festivali’nde birinci olan Kıbrıslı Türk sanatçı Begüm Tekakpınar’ın müzik dinletisi de etkinlikte yer aldı. İskele Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ise halk dansları gösterisi sundu.

The Landmark Hotel’de bulunan sergide, Kıbrıs Türk kültürünü yansıtan geleneksel kıyafetler ve Kıbrıslı Türk fotoğrafçılara ait 31. Devlet Fotoğraf Yarışması’nda ödül alan farklı kategorilerdeki 89 fotoğraf sergilendi.

Cumhurbaşkanı Tatar, etkinlikte yaptığı konuşmada, Bakü’de tarihi bir gün yaşadıklarını ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti. Tatar, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte Azerbaycan ve diğer Türk devletleri ile ilişkileri güçlendirmek için büyük bir çaba sarf ettiklerini vurguladı.

Kıbrıs’ta iki ayrı halkın olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, kültürlerinin bu mücadeleyi temellendirdiğini ifade etti. Ayrıca, Kıbrıs’ın güzelliklerini resmeden fotoğrafların yanı sıra Kıbrıs tarihini yansıtan bazı fotoğrafların sergilendiğine dikkat çekti.

Tatar, en büyük zaferlerinin 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı olduğunu belirterek, bu harekatın fotoğraflarının adanın kurtuluşunu ve Türk askerlerinin adaya çıkışını gösterdiğini söyledi. Aynı zamanda, Kıbrıs’taki kelebek türlerini fotoğraflayan Hasan Bağlar’ın işlerine de değindi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının güçlü bir millet olduğunu vurgulayarak, her yerde var olduklarını ve başaracaklarını belirtti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap