Baraka: “Eğitim Bakanlığı tüm kursları yakın takip altına almalı”

Baraka Kültür Merkezi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaz aylarında çocuklara yönelik düzenlenen kültür ve sanat etkinliklerini denetleme çabalarını eleştiriyor.

Yayın: 22.06.2024 - 11:40

101 kez okundu

Baraka: “Eğitim Bakanlığı tüm kursları yakın takip altına almalı”

Merkez yetkilileri, bu denetimin sadece içerik ve ücretleri değil, aynı zamanda tüm kurs ve özel okulları kapsamasını bekliyor.

Baraka Kültür Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaz aylarında düzenlenecek kültür-sanat etkinliklerini denetlemesinin, özellikle izinsiz ve pedagojik olarak nitelendirilmemiş yerlerin kapatılmasını sağlayabileceği belirtiliyor. Ayrıca, bakanlığın kamusal eğitim hakkını güvence altına alması, devlet okullarında kayıt ücreti alınmasını durdurması ve yasalara aykırı dershaneleri denetlemesi gerektiği vurgulanıyor.

Baraka Kültür Merkezi’nin açıklamasında ayrıca, her türlü eğitim etkinliğinin devlet denetimi altında olması gerektiği, bilimsel ve laik prensiplere uygun olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiği belirtiliyor. Ayrıca, çocuk istismarına yol açabilecek yerlerin kapatılması ve çocuklar için ücretsiz, kamusal, nitelikli etkinlikler düzenlenmesi gerektiği üzerinde duruluyor.

Baraka Kültür Merkezi’nin bu yıl onuncu kez gerçekleştireceği yaz aktivitelerinde görev alan dernek üyelerinin hepsinin pedagojik formasyona sahip olduğu ve bakanlığa gerekli bildirimlerin yapıldığı da belirtiliyor. Müfredatın eğitim-öğretimden ziyade kültür-sanat-spor-oyun gibi içeriklerden oluştuğuna da açıklamada dikkat çekiliyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap