Başbakan Üstel: “İthal et fiyatı 400 TL’yi geçmeyecek”

Başbakan Ünal Üstel, Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) aracılığıyla ithal edilecek donmuş kuzu etinin fiyatının 400 TL'yi aşmayacağını duyurdu.

Yayın: 23.05.2024 - 21:40

142 kez okundu

Başbakan Üstel: “İthal et fiyatı 400 TL’yi geçmeyecek”

Üstel, hükümetin her alanda üretimi desteklediğini ve bu desteği sürdüreceğini belirtti.

Başbakan Ünal Üstel, Ulusal Birlik Partisi’nin genişletilmiş MYK toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu. Toplantıya bakanlar ve MYK üyeleri katıldı.

Çavuş: “1 milyar TL’nin üzerinde teşvik sağladık”

Toplantının ardından ilk sözü alan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, hükümet ve bakanlık olarak tarım sektörünü büyütme hedefiyle yürütülen çalışmaları anlattı.

Çavuş, tarıma 1 milyar TL’nin üzerinde destek sağladıklarını, sürdürülebilirlik, gıda arzı ve büyüme hedefleri doğrultusunda büyüme odaklı bir bütçe oluşturduklarını ifade etti.

Et sektöründeki sıkıntılara da değinen Çavuş, hayvan varlığını artırmak ve sürdürülebilir bir yapı oluşturmak amacıyla destekler verildiğini belirtti. Üreticilerin yatırım gücünü artırmak için her alanda destek sağladıklarını vurguladı.

Çavuş, tarım sektöründe üreticilerin her zaman yanında olduklarını ve tarımın her alanında destek sağladıklarını belirterek, hedeflerinin tarım sektörünün sürdürülebilirliğini artırmak ve büyümesini sağlamak olduğunu söyledi.

Maliye Bakanlığı’nın desteğiyle tüm ödemelerin zamanında yapıldığını belirten Çavuş, süt, et, narenciye, bal, balık, sebze ve meyve gibi her alanda tarladan sofraya gıda güvenliği ve sürdürülebilirliği hedeflediklerini, üreticileri hayat pahalılığı altında ezdirmeyeceklerini ifade etti.

Çavuş, sütte bire bir elli pariteye ulaştıklarını, küçükbaş hayvancılıkta yaşanan sorunların ise doğum planlaması yapılamamasından kaynaklandığını belirtti ve gelecek yıl için bu planlamanın yapılacağını söyledi.

Üretimin devamlılığı, kasapların sürdürülebilir olması ve tüketicinin ete erişebilmesi amacıyla hükümet olarak bazı kararlar aldıklarını belirten Çavuş, dar gelirli kesimlerin ete ulaşabilmesi için alternatif çözümler üretmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Üstel

Başbakan Ünal Üstel, UBP’li bakanlar ve MYK üyeleri ile birlikte ülkedeki ve ekonomideki sorunları ele aldıklarını, hayvancıların devam eden eylemini de değerlendirdiklerini söyledi.

Hayvan Üreticileri Birliği’nin eylemine saygı duyduklarını ifade eden Üstel, göreve geldikleri günden bu yana üreticiyi ve dar gelirlileri desteklediklerini belirtti.

Et konusundaki sıkıntılara değinen Üstel, dünya uygulamalarından da yararlanarak dar gelirli insanların ete ulaşmasını sağlamak ve güneye kayan alışverişin önüne geçmek amacıyla çeşitli kesimlerle görüştüklerini belirtti.

Bu kapsamda hayvancılar ve kasaplarla anlaşmalar yaptıklarını anlatan Üstel, hükümet olarak halkın daha uygun fiyatlı ete erişimini sağlayacaklarını, bunu üretimi destekleyerek yapacaklarını ifade etti.

Üretime verilen önemi vurgulayan Üstel, bugüne kadar görülmemiş destekler verdiklerini, hayvancılar ve kasaplarla görüşerek gerekli destek ve teşvikleri sağladıklarını, ancak et fiyatlarının kilosunun 550 TL’yi geçmemesi şartını koyduklarını anlattı.

Güneye kayan alışverişin kuzu kesim sayısını düşürdüğünü ve “et bohçacılarını” ortaya çıkardığını ifade eden Üstel, yerli üretimi geliştirmek amacıyla verilen desteklerle düşen kuzu kesim sayısının yeniden artış gösterdiğini belirtti.

Donmuş etin ithal edilmesi kararı sonrası teşviklerin artırıldığını ifade eden Üstel, hükümet olarak halkı etle buluşturacaklarını, et ithalatını devletin yapacağını ve kilo fiyatının 400 TL’yi geçmeyeceğini açıkladı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap