Başbakan Üstel, TIP- İŞ Başkanı Gürkut ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti

Başbakan Ünal Üstel, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (TIP-İŞ) Başkanı Özlem Gürkut ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul ederek, hekimlerin karşılaştıkları sorunları ve çözüm önerilerini dinledi.

Yayın: 04.06.2024 - 16:33

104 kez okundu

Başbakan Üstel, TIP- İŞ Başkanı Gürkut ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti

Başbakanlık Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada, Üstel’in sağlık çalışanlarının daha iyi koşullarda çalışabilmesi ve halkın daha kaliteli sağlık hizmeti alabilmesi için çaba gösterdikleri belirtildi.

-Yeni Girişimler…

Üstel, kabulde yaptığı konuşmada, “Hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının karşılaştığı zorlukların farkındayız ve bu sorunlara çözümler üretiyoruz. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin yükünü azaltmak amacıyla yeni Girne Hastanesi, Güzelyurt Hastanesi, Değirmenlik ve Maraş bölgelerine yeni sağlık ocakları inşa ediliyor” dedi. “Sağlık bir ekip işidir ve ortak hedefimiz daha iyi bir sağlık hizmeti sunmaktır” diye ekledi.

Başbakan Üstel, sağlık çalışanları için planlanan yeni adımları TIP-İŞ yetkilileriyle de paylaştı.

Üstel, “Hükümetimiz, sağlık çalışanları dahil tüm sözleşmeli çalışanların yıllık izin haklarının kadrolu personeller gibi iki yıl çalıştıktan sonra ayda 3,5 güne çıkarılması için çalışmalar başlatmıştır. Ayrıca, sözleşmeli personelin 15 gün ile sınırlı olan sağlık raporu hakları da artırılacaktır. Bu iki düzenleme en kısa sürede tamamlanacaktır. TIP-İŞ’in talepleri doğrultusunda Sağlık Bakanlığı ile sendikamız koordineli bir şekilde iş birliği yapacaktır” dedi.

Üstel ayrıca, çift uyruklu pratisyen hekimlerin zorunlu hizmetlerini KKTC’de yapabilmeleri için, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan sağlık ve tıp bilimleri iş birliği anlaşmasının uygulanması için gerekli girişimlerin Türkiye temasları kapsamında hızlandırılacağını belirtti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap