BBC: Uydu görüntüleri Kuzey Kore’nin Güney sınırına duvar benzeri yapı inşa ettiğini gösteriyor

BBC'nin analiz ettiği uydu görüntüleri, Kuzey Kore'nin Güney Kore sınırına yakın bölgelerde duvar benzeri yapılar inşa ettiğini ortaya koydu.

Yayın: 21.06.2024 - 14:25

33 kez okundu

BBC: Uydu görüntüleri Kuzey Kore’nin Güney sınırına duvar benzeri yapı inşa ettiğini gösteriyor

BBC’nin haberine göre, “BBC Doğrulama” ekibi, Kuzey Kore’nin Güney sınırına yakın alanlarda artan askeri faaliyetlerini uydu görüntüleri ile incelemeye aldı.

Uydu görüntülerinin analizi, Kuzey Kore’nin kontrolündeki askerden arındırılmış bölgedeki arazilerin temizlendiğini gösteriyor.

Sınırın 7 kilometrelik bir kesimine ait yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerinde, Kuzey Kore’nin bu bölgeye yakın alanlara duvar benzeri yapılar inşa ettiği tespit edildi.

Bölgede daha önce yüksek çözünürlüklü kayıtların bulunmaması nedeniyle inşaatın tam olarak ne zaman başladığı bilinmiyor. Ancak Kasım 2023’te çekilen görüntülerde bu yapıların henüz mevcut olmadığı anlaşılıyor.

İlk defa sınırda böyle bir bariyer inşa ediyorlar

Seul merkezli Asan Politika Çalışmaları Enstitüsü’nden askeri ve savunma uzmanı Dr. Uk Yang, BBC’ye verdiği demeçte uydu görüntülerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Uk, “Kendi değerlendirmeme göre, Kuzey Kore ilk kez bir yeri diğerinden ayırma anlamında bir bariyer inşa ediyor. 1990’larda Kuzey Kore, savaş çıkması durumunda tankların ilerlemesini engellemek için tanksavar duvarları inşa etmişti. Ancak son zamanlarda Kuzey Kore, 2-3 metre yüksekliğinde duvarlar örüyor ve bunlar tanksavar duvarlarına benzemiyor.” dedi.

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nin Asya ve Kore’den Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Prof. Victor Cha, “Askerden arındırılmış bölgede önceden istişare edilmeden yapı inşa edilmesi alışılmadık bir durumdur ve ateşkesin ihlal edilmesi anlamına gelebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kings College London Avrupa ve Uluslararası Çalışmalar Bölüm Başkanı Dr. Ramon Pacheco Pardo ise “Kuzey Kore’nin, Güney’den gelecek bir saldırıyı engellemek için daha fazla bariyere ihtiyacı yok. Ancak bu sınır bariyerlerini dikerek, yeniden birleşme istemediği mesajını veriyor.” şeklinde görüş bildirdi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap