Beyaz Saray, Biden’ın başkanlık yarışından “kesinlikle” çekilmeyeceğini bildirdi

ABD Başkanı Joe Biden'ın son canlı yayın tartışmasındaki performansı ülke genelinde yoğun tartışmalara yol açtı, ancak Beyaz Saray, Biden'ın başkanlık yarışından çekilmeyeceğini belirtti.

Yayın: 04.07.2024 - 08:03

48 kez okundu

Beyaz Saray, Biden’ın başkanlık yarışından “kesinlikle” çekilmeyeceğini bildirdi

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, bir basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Jean-Pierre, Başkan Biden’ın münazara günü soğuk algınlığı geçirdiğini, bu nedenle sesinin kısık olduğunu ve seyahat yorgunluğunun etkisi altında olduğunu söyledi. “Başkan, canlı yayın tartışmasında iyi bir performans sergilemedi.” diyen Jean-Pierre, Biden’ın başkanlık yarışından çekilip çekilmeyeceğine ilişkin soruya “Kesinlikle hayır.” cevabını verdi.

Muhabirlerin, Biden’in canlı yayın tartışmasından neredeyse iki hafta önce İtalya’dan döndüğünü, bu nedenle neden hala jet-lag etkisinde olduğunu sorması üzerine Jean-Pierre, Biden’ın yoğun bir çalışma temposu olduğunu tekrarlayarak, yaş fark etmeksizin seyahat ve yoğunluğun insanlar üzerinde etkisi olabileceğini belirtti. Jean-Pierre, bu durumun bir “bahane” olmadığını vurgulayarak, “Biz münazaranın iyi geçmediğinin farkındayız ve bunu açıklamak istedik.” dedi.

İlk Canlı Yayın Tartışması Eleştirilere Yol Açmıştı

5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde, Demokrat Partili Biden ve Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump, 27 Haziran’da CNN’de ilk canlı yayın tartışmasında karşı karşıya geldi. Biden, ikinci dönem adaylığında yaşıyla ilgili kaygıları giderecek bir performans sergileyemedi ve program sonrası yoğun eleştirilere maruz kaldı. Demokrat Partili bazı kesimler ve Biden’ı destekleyen bazı medya kuruluşları, Biden’a başkanlık yarışından çekilmesi çağrısında bulundu.

Biden ise sağlık durumunun eskisi gibi olmadığını kabul ederek, Trump’a karşı en iyi alternatifin hala kendisi olduğunu belirtti ve yarıştan çekilmeyeceğini açıkladı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap