Biden’ın, Netanyahu ile Beyaz Saray’da bu ay görüşmesi bekleniyor

ABD Başkanı Joe Biden'ın, bu ay içinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da görüşmesi bekleniyor. İki lider arasındaki buluşma, 7 Ekim 2023'ten sonraki ilk yurt dışı ziyareti olacak.

Yayın: 03.07.2024 - 11:49

32 kez okundu

Biden’ın, Netanyahu ile Beyaz Saray’da bu ay görüşmesi bekleniyor

Bir Beyaz Saray yetkilisi, Biden’ın Netanyahu’yu 30 yılı aşkın süredir tanıdığını belirterek, muhtemelen görüşmenin Beyaz Saray’da gerçekleşeceğini ifade etti. Ancak resmi duyurunun henüz yapılmadığını da ekledi.

Görüşme, İsrail’in Gazze Şeridi’nde devam eden saldırıları ve sivillerin korunmasına yönelik endişelerin arttığı bir döneme denk geliyor. İki lider arasındaki ilişkilerdeki gerilim de kamuoyuna yansımış durumda. Geçen ay Netanyahu, Biden yönetimini İsrail’e silah sevkiyatı yapmayı reddetmekle suçlamış ve bu durum Beyaz Saray tarafından kırıcı ve üzücü bulunmuştu.

Öte yandan ABD’de, Netanyahu’nun 24 Temmuz’da ABD Kongresi’nde yapacağı konuşmaya yönelik tepkiler yükseliyor. Demokrat Parti üyelerinin bir kısmının bu konuşmayı boykot etmesi bekleniyor ve aynı zamanda Netanyahu’ya karşı protestolar düzenleneceği bildiriliyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap