Biden’ın sağlık nedeniyle başkanlık seçimlerinden çekilmesi gerektiğine inananların sayısı artıyor

Bir ankete göre, Amerikan halkının önemli bir kısmı, Başkan Joe Biden'ın görev yapacak zihinsel ve bilişsel sağlığa sahip olmadığına inanıyor.

Yayın: 01.07.2024 - 09:06

139 kez okundu

Biden’ın sağlık nedeniyle başkanlık seçimlerinden çekilmesi gerektiğine inananların sayısı artıyor

CBS News/You Gov tarafından yayınlanan ankete göre, katılımcıların %72’si Biden’ın bu sağlığa sahip olmadığını düşünüyor. Bu sonuçlar, Biden’ın Kasım’daki başkanlık seçimleri için uygun bir aday olup olmadığı konusundaki tartışmaları alevlendirdi.

27 Haziran gecesi CNN’de gerçekleşen ilk canlı yayın tartışması, bu tartışmaların daha da artmasına yol açtı. Tartışmanın ardından, Biden’ın ikinci dönem adaylığındaki yaş faktörüne dair endişeler arttı ve program sonrası eleştiri yoğunlaştı.

Ankette ayrıca, Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın zihinsel ve bilişsel sağlık durumuyla ilgili görüşler de sorulmuştu. Katılımcıların %50’si Trump’ın bu sağlığa sahip olduğunu düşünürken, %49’u böyle düşünmediğini belirtti.

Demokratlar içinde, Biden’ın adaylıktan çekilmesi gerektiği yönünde görüşler giderek artarken, Cumhuriyetçi Chip Roy’un, Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in Anayasa’nın 25. Ek Maddesi’ni kullanarak Biden’ı görevden alma çağrısı yapması için bir tasarı hazırlığı içinde olduğu açıklandı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap