Her Seferinde Yeni Bir Çorap Almaktan Sıkılanlara: Külotlu Çorapların Ömrünü Kısaltan 8 Hata

Hayatında en az bir kere de olsa ince külotlu çorap giymiş kişiler buraya! Hepimizin bildiği gibi bu çorapların ömrü kelebeklerinkinden bile kısa.

Her Seferinde Yeni Bir Çorap Almaktan Sıkılanlara: Külotlu Çorapların Ömrünü Kısaltan 8 Hata
banner22

Haliyle sık sık ince çorap giyenlerin külotlu çoraplara adeta bir servet yatırması gerekiyor. Peki külotlu çorapların ömrünü uzatmak mümkün değil mi? Elbette mümkün! Külotlu çorap kullanmanın inceliklerini öğrendiğinizde siz de bir çorabı defalarca kullanabilirsiniz. Külotlu çorapların ömrünü kısaltan hataları araştırdık ve yazdık. İşte çoraplarınızın ömrünü uzatmak için kaçınmanız gereken 8 hata…

1. Doğru bir şekilde giymemek! 

Çok basit bir hata olsa da pek çoğumuz külotlu çoraplarımızı nasıl giydiğimize dikkat etmiyoruz. Elinizdeki kesikler ya da takılarınız, ince çoraplarda yırtılma riskini arttırır. Hatta kimileri ince bir çorap giymeden önce eldiven takmanızı önerir.

2. Yanlış muhafaza etmek

Çoraplarınızı açık bir şekilde muhafaza etmektense dikkatli bir şekilde rulo haline getirmeli ve minik bir torba ya da kutuda saklamalısınız.

3. İç çamaşırlarınızla birlikte muhafaza etmek

Pek çoğumuz çoraplarımızı iç çamaşırlarımızla birlikte muhafaza ederiz. Ancak sütyen kopçaları ya da dantelli iç çamaşırlar ince çoraplara zarar verebilir. Eğer külotlu çoraplarınızın daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız onları ayrı bir çekmecede saklamayı deneyebilirsiniz.

4. İdeal programda yıkamamak

Külotlu çorapları çamaşır makinesinde yıkamak ne kadar doğru? Sanırım bu sorunun cevabını kesin olarak bilmemiz mümkün değil. Tabii çoraplarınızı çamaşır makinesinde yıkamak istiyorsanız hassas program seçmeli ve yumuşak bir deterjan kullanmalısınız. Ek olarak soğuk suda yıkamakta da fayda var.

5. Elde yıkarken özenli davranmamak

Eğer külotlu çoraplarınızı elde yıkamak istiyorsanız ılık ya da soğuk su kullanmanız gerekiyor. Ek olarak yıkarken sert ovmamaya ve keskin hareketler yapmamaya dikkat etmelisiniz. Külotlu çorabın yalnızca ayak bölgesini değil, kasık bölgesini de temizlemek gerekir.

6. Yanlış şekilde kurutmak

Külotlu çoraplarınızı kesinlikle kurutma makinesinde kurutmamalısınız. Ayrıca çoraplarınızı radyatöre de asmamalısınız, aksi takdirde çorapların formu bozulabilir, bel lastiği genişleyebilir. Külotlu çoraplarınızı uzun süre kullanmak için yapmanız gereken şey onları bir ipte kurutmak, tabii iz bırakabilecek mandallara dikkat etmekte de fayda var.

7. Sert ayakkabılarla giymek

Kış aylarının gelmesiyle birlikte spor ayakkabıların yerini botlar alıyor. Haliyle külotlu çoraplarımızın bilek kısımları da yıpranıyor. Bu yıpranmayı önlemek sandığınızdan çok daha kolay! Tek yapmanız gereken şey botlarınızın içerisine pamuklu bir çorap giymek. Böylece ek bir katman yaratarak külotlu çoraplarınızı koruyabilirsiniz.

8. Kullanılan elyafın çeşidine dikkat etmemek

Aslında her çorap, farklı bir iplik türünden yapılır. Çorap paketlerini incelemek, çorabınızın ömrü hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayabilir. Örneğin tek katlı iplikler pek de dayanıklı değildir. Çift sargı iplikler ise çorapları daha uzun ömürlü hale getirir. Son zamanlarda popüler hale gelen mikrofiber iplikler ise çok ince birkaç kat elyaftan oluşur.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20