BM, dünya genelinde 2022’de 292 milyon kişinin uyuşturucu kullandığını bildirdi

Birleşmiş Milletler (BM), 2024 yılında dünya genelinde uyuşturucu kullanımının endişe verici bir şekilde arttığını bildirdi.

Yayın: 26.06.2024 - 09:04

38 kez okundu

BM, dünya genelinde 2022’de 292 milyon kişinin uyuşturucu kullandığını bildirdi

BM Uluslararası Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) tarafından yayımlanan “2024 Dünya Uyuşturucu Raporu”na göre, son 10 yılda uyuşturucu kullanımında %20’lik bir artış yaşandı.

Raporda, 2022 yılında dünya genelinde 15-64 yaş aralığındaki her 18 kişiden birinin uyuşturucu kullandığı belirtildi. Küresel olarak 292 milyon insanın uyuşturucu kullandığı ifade edilirken, en çok tercih edilen madde olarak esrarın öne çıktığı vurgulandı; esrarın 228 milyon kişi tarafından kullanıldığı raporda yer aldı.

Raporda ayrıca, yaklaşık 60 milyon kişinin sentetik opioidler, 30 milyon kişinin amfetamin türü maddeler, 23,5 milyon kişinin kokain ve 20 milyon kişinin ekstazi gibi maddeler kullandığı bilgisi verildi.

Sağlık açısından endişe verici bulgular da raporda yer aldı. 2022 yılında uyuşturucu kullanımına bağlı sağlık sorunları yaşayan 64 milyon insanın olduğu belirtilirken, bu kişilerin büyük çoğunluğunun uygun tedavi imkanlarına erişimde zorluk çektiği ifade edildi. Özellikle kadınların bu konuda daha fazla dezavantaj yaşadığına dikkat çekildi.

Raporda ayrıca, uyuşturucu enjeksiyonunun yaygınlığı ve bu durumun yol açtığı sağlık sorunları da ele alındı. 2022’de uyuşturucu enjekte eden 13,9 milyon kişinin olduğu ve bu kişilerin önemli bir kısmının HIV veya hepatit C gibi hastalıklara yakalandığı belirtildi.

Uyuşturucuyla mücadele kapsamında güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucu miktarları da raporda yer aldı. 2022 yılında dünya genelinde tonlarca kokain, esrar reçinesi ve tohumu ile birlikte afyon, farmasötik opioidler, eroin, morfin ve sentetik uyuşturucuların büyük miktarlarda ele geçirildiği kaydedildi.

Son olarak, rapor dünya genelinde uyuşturucuyla ilgili suçların yarattığı hukuki sonuçlara da değindi. Yaklaşık 7 milyon kişinin uyuşturucu suçları nedeniyle polisle karşı karşıya geldiği, 2,7 milyon kişi hakkında dava açıldığı ve 1,6 milyon kişinin hapis cezasına çarptırıldığı bilgisi paylaşıldı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap