BM İnsan Hakları Konseyinin 56. Oturumu 18 Haziran’da başlayacak

BM İnsan Hakları Konseyi'nin 56. Oturumu, Cenevre'de 18 Haziran'da başlıyor.

Yayın: 10.06.2024 - 17:46

29 kez okundu

BM İnsan Hakları Konseyinin 56. Oturumu 18 Haziran’da başlayacak

Bu oturum, Fas’ın BM Cenevre Ofisi Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Omar Zniber’in liderliğinde 2024 Dönem Başkanlığı’nı üstlenecek. Oturum, 18 Haziran ile 12 Temmuz tarihleri arasında BM Cenevre Ofisi’nde gerçekleşecek.

İHK’nin 56. Oturumu, 60’tan fazla raporun sunulması ve 28 interaktif diyalog oturumunun düzenlenmesini içerecek. Bu oturumda, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk’ün Ukrayna, Myanmar, Venezuela ve Kolombiya’daki insan hakları durumuna ilişkin raporunu sunması bekleniyor. Ayrıca, İran, Afganistan, Sudan ve diğer ülkelerdeki insan haklarıyla ilgili durumlar da ele alınacak.

Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet, spor aracılığıyla insan haklarının teşviki ve iklim değişikliğinin insan hakları üzerindeki etkileri gibi konular da İHK’nin gündeminde yer alacak.

Oturumun bir parçası olarak, 19 Haziran’da işgal altındaki Filistin toprakları dahil olmak üzere Doğu Kudüs ve İsrail’e ilişkin Bağımsız Uluslararası Araştırma Komisyonu ile interaktif bir diyalog gerçekleştirilecek.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap