BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Wennesland, Mavi Hat’ta gerginliğe karşı uyardı

BM Güvenlik Konseyi'nde İsrail-Filistin meselesine ilişkin gerçekleştirilen oturumda konuşan Wennesland, sınır hattındaki gerginliğin tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

Yayın: 25.06.2024 - 18:34

38 kez okundu

BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Wennesland, Mavi Hat’ta gerginliğe karşı uyardı

Wennesland, “Mavi Hat’taki artan gerilim, daha fazla askeri çatışmaya ve bunun sonucunda daha fazla acıya, yıkıma ve bölge için felaket sonuçlara neden olabilir.” şeklinde konuştu.

Gazze’deki durumun bölgesel istikrarsızlığı artırmaya devam ettiğini belirten Wennesland, acilen bir ateşkes sağlanması gerektiğini vurguladı. “Masada bir anlaşma var ve bu kabul edilmeli.” diyen Wennesland, Gazze’deki yıkımın boyutlarının korkunç olduğunu ve İsrail’in yoğun nüfuslu bölgelerde kullandığı patlayıcı silahların tüm mahalleleri yerle bir ettiğini, hastaneler, okullar, camiler ve BM tesislerine büyük zarar verdiğini ifade etti.

Wennesland, sivillerin korunması gerektiğini vurgulayarak, Gazze’de yerinden edilmiş 1,7 milyon kişinin hayati tehlike altında olduğunu söyledi.

Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki artan şiddetin de çok endişe verici olduğunu dile getiren Wennesland, İsraillilerin bu bölgelerde Filistin topraklarını genişletmesinin uluslararası hukuka ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olduğunu belirtti. “İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki artan şiddet ve gerginlik çok endişe verici.” diyerek, tüm taraflara saldırıları durdurma ve sorumluları cezalandırma çağrısı yaptı.

Wennesland, İsrailliler ve Filistinliler için sürdürülebilir bir siyasi çözümün daha fazla ertelenemeyeceğini belirtti. “Siyasi sorunları göz ardı eden çabalar başarısızlığa mahkumdur.” ifadesini kullanan Wennesland, iki devletli çözüm çerçevesinde acil adımlar atılması gerektiğini ve BM’nin bu süreçte destek vermeye hazır olduğunu vurguladı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap