Bolivya’da “darbeye teşebbüs” suçlamasıyla 3 eski komutan hapse gönderildi

Eski General Jose Zuniga ve iki komutan, Bolivya'da Devlet Başkanı Luis Arce hükümetine karşı "darbe teşebbüsü" suçlamalarıyla gözaltına alındıktan sonra cezaevine gönderildi.

Yayın: 29.06.2024 - 09:11

30 kez okundu

Bolivya’da “darbeye teşebbüs” suçlamasıyla 3 eski komutan hapse gönderildi

Ulusal basında yer alan habere göre, mahkeme Zuniga ve diğer iki komutana darbe teşebbüsü suçlamasıyla 6 ay önleyici hapis cezası verdi. Darbe girişiminde bulunan askeri liderler, La Paz’a bağlı Chonchocoro Maksimum Güvenlikli Cezaevi’ne nakledildi.

Bolivya İçişleri Bakanı Eduardo del Castillo’nun açıklamasına göre, darbe teşebbüsüne karıştıkları iddiasıyla toplamda 21 asker gözaltına alındı. Devlet Başkanı Arce, 26 Haziran’da ülkede bazı askeri birliklerin usulsüz bir şekilde harekete geçirildiğini belirterek ordudan demokrasiye saygı göstermesini istemişti. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, askeri bir aracın La Paz’daki hükümet sarayına zorla girmeye çalıştığı görülmüştü. Bu olay sırasında askerlere karşı göstericilere müdahale edilmiş ve olaylar büyük bir gerginliğe neden olmuştu.

Arce, darbe girişimine katılan eski komutan Zuniga ile görüşerek askerlerin derhal geri çekilmesini talep etmişti. Halka sükûnet çağrısında bulunan Arce’nin bu çağrısı sonrasında binlerce kişi sokaklara çıkarak askeri darbe girişimini protesto etmişti. Bolivya ordusunun yeni komutanı Jose Wilson Sanchez’in emriyle, darbe girişiminde bulunan askerler birliklerine dönmüştü.

Eski komutan Zuniga’nın başsavcılığın talebi üzerine gözaltına alınmasının ardından, Arce hükümeti darbe girişimine karşı sert bir duruş sergilemiş ve demokrasiyi koruma taahhüdünü teyit etmişti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap