Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,31 düşüşle 10.647,91 puandan kapattı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 33,01 puan geriledi ve toplam işlem hacmi 121,1 milyar lira olarak kaydedildi. Sektörler bazında bakıldığında, bankacılık endeksi yüzde 3,25 oranında değer kaybederken, holding endeksi yüzde 2,17 oranında değer kazandı. En çok kazandıran sektör endeksi yüzde 3,03 ile gıda ve içecek olurken, en çok kaybettiren sektör bankacılık endeksi oldu. Öte yandan, Türkiye, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF) gri listesinden çıkarıldı. Analistler, ABD'de açıklanan karışık veriler nedeniyle küresel piyasalarda temkinli bir seyir izlendiğini belirtti. ABD'de kişisel gelirler mayıs ayında yüzde 0,5 oranında artarak beklentileri aşarken, kişisel tüketim harcamaları yüzde 0,2 oranında artış göstererek beklentilerin altında kaldı. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı, gıda ve enerji kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, mayıs ayında aylık bazda yüzde 0,1, yıllık bazda ise yüzde 2,6 oranında yükseldi. Çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki yıllık artış, Mart 2021'den bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Bu verilerin ardından Fed'in eylül ayında faiz indirme olasılığı yüzde 68, kasım ayında ise yüzde 79 olarak fiyatlanıyor. Analistler, gelecek hafta yurt içinde enflasyon, imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve hazine nakit dengesi verilerinin, yurt dışında ise ABD'de açıklanacak istihdam raporu, Fed Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) toplantı tutanakları, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamaları ile Avro Bölgesi ve Almanya'da enflasyon verilerinin takip edileceğini belirtti. Teknik olarak BIST 100 endeksinde 10.800 ve 10.900 puan seviyeleri direnç, 10.600 ve 10.500 puan seviyeleri ise destek olarak öne çıkıyor.

Yayın: 28.06.2024 - 19:20

36 kez okundu

Borsa günü düşüşle tamamladı

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 33,01 puan geriledi ve toplam işlem hacmi 121,1 milyar lira olarak kaydedildi.

Sektörler bazında bakıldığında, bankacılık endeksi yüzde 3,25 oranında değer kaybederken, holding endeksi yüzde 2,17 oranında değer kazandı.

En çok kazandıran sektör endeksi yüzde 3,03 ile gıda ve içecek olurken, en çok kaybettiren sektör bankacılık endeksi oldu.

Öte yandan, Türkiye, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF) gri listesinden çıkarıldı.

Analistler, ABD’de açıklanan karışık veriler nedeniyle küresel piyasalarda temkinli bir seyir izlendiğini belirtti.

ABD’de kişisel gelirler mayıs ayında yüzde 0,5 oranında artarak beklentileri aşarken, kişisel tüketim harcamaları yüzde 0,2 oranında artış göstererek beklentilerin altında kaldı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı, gıda ve enerji kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, mayıs ayında aylık bazda yüzde 0,1, yıllık bazda ise yüzde 2,6 oranında yükseldi.

Çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki yıllık artış, Mart 2021’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşti.

Bu verilerin ardından Fed’in eylül ayında faiz indirme olasılığı yüzde 68, kasım ayında ise yüzde 79 olarak fiyatlanıyor.

Analistler, gelecek hafta yurt içinde enflasyon, imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve hazine nakit dengesi verilerinin, yurt dışında ise ABD’de açıklanacak istihdam raporu, Fed Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) toplantı tutanakları, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamaları ile Avro Bölgesi ve Almanya’da enflasyon verilerinin takip edileceğini belirtti. Teknik olarak BIST 100 endeksinde 10.800 ve 10.900 puan seviyeleri direnç, 10.600 ve 10.500 puan seviyeleri ise destek olarak öne çıkıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap