Borsadan haftalık kapanış rekoru

Borsa İstanbul'un BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,29'luk bir artışla 10.771,36 puandan tamamladı ve tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdi.

Yayın: 21.06.2024 - 20:42

182 kez okundu

Borsadan haftalık kapanış rekoru

Endeks, önceki kapanışa göre 31,43 puan yükseldi ve toplam işlem hacmi 97,4 milyar liraya ulaştı.

Günü yükselişle tamamlayan BIST 100 endeksi, 10.771,36 puanla tarihin en yüksek haftalık kapanışını yapmış oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 1,83, holding endeksi ise yüzde 0,03 oranında değer kazandı.

Sektörel bazda en fazla kazanç sağlayan spor endeksi yüzde 3,55 artarken, en büyük düşüş ise iletişim endeksinde yüzde 2,32 olarak kaydedildi.

Uzmanlar, ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin tedbirli açıklamalarının ve Avrupa’daki seçim belirsizliklerinin küresel piyasalarda risk iştahını azalttığını vurguladılar.

Bugün Avrupa’da imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin 50 seviyesinin altında geldiğini belirten analistler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un erken seçim kararının özellikle Avrupa piyasalarında sert dalgalanmalara neden olduğunu ve yatırımcıların ekonomik toparlanmanın aşırı sağcı liderler tarafından baskılanabileceği endişelerine yol açtığını dile getirdi.

Önümüzdeki hafta içinde yurt içinde reel kesim güven endeksi, imalat sanayi kapasite kullanım oranı, ekonomik güven endeksi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı gibi verilerin izleneceğini ifade eden analistler, yurt dışında ise ABD’de büyüme, kişisel gelir ve harcamalar, Avro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi, Japonya’da işsizlik oranı ve sanayi üretimi gibi yoğun veri akışının takip edileceğini söyledi.

Uzmanlar, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 10.800 ve 10.900 seviyelerinin direnç, 10.700 ve 10.600 puanın ise destek seviyeleri olarak dikkate alınması gerektiğini belirttiler.

AA Finans’ın yaptığı anketlere katılan ekonomistlerin tamamı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit tutmasını bekliyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap