Buse Savaşkan 2 Ağustos’ta yarışacak

2024 Paris Olimpiyatları'nda Türkiye'yi yüksek atlama branşında temsil edecek olan Buse Savaşkan için Merit Otel'de bir basın toplantısı düzenlendi.

Yayın: 08.07.2024 - 14:52

52 kez okundu

Buse Savaşkan 2 Ağustos’ta yarışacak

Ayağındaki sakatlık nedeniyle toplantıya çevrimiçi olarak katılan Savaşkan, hem açıklamalarda bulundu hem de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Toplantıda Savaşkan’ın anne ve babası da hazır bulundu.

Buse Savaşkan, olimpiyatların her zaman en büyük hedefi olduğunu ve bu hedefe ulaşabileceğine inanan insanların çevresinde bulunduğunu söyledi. Ayrıca, elde ettiği başarıların genç sporcular için bir ilham kaynağı olmasını umduğunu dile getirdi.

Savaşkan: Olimpiyatlara kadar iyileşeceğin söyledi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ünal Üstel, Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, Spor Dairesi Müdürü Mustafa Sütçü, Atletizm Federasyonu Başkanı Ferhat Sakallı ve Genel Sekreter Derya Atamer’e desteklerinden dolayı teşekkür eden Savaşkan, Kıbrıs Türk halkını gururlandırmak ve kendisine verilen desteği boşa çıkarmamak için çalıştığını belirtti.

Sakatlığı hakkında bir soru üzerine, Türkiye Şampiyonası sırasında ayağında küçük bir yırtık oluştuğunu, ancak iyileşme sürecinin iyi ilerlediğini ve bu süreci hızlandırmak için koltuk değneği kullandığını söyledi. Doktoruyla yapacağı görüşmeden umutlu olduğunu ve olimpiyatlara kadar tamamen iyileşeceğine inandığını ifade etti.

Yüksek atlama dalında yarışan Savaşkan, kişisel en iyi derecesinin 1.92 metre olduğunu, ancak hedefinin Türkiye rekoru olan 1.95 metreyi kırmak olduğunu belirtti.

Ailesinden Uzak Geçen 7 Yıl

Buse Savaşkan, son 7 yıldır ailesinden uzak kaldığını ve bunun kendisi için çok zor olduğunu belirterek, annesinin yemeklerini çok özlediğini ve başarılarını ailesiyle kutlamak istediğini söyledi. Genç sporculara da tavsiyelerde bulunan Savaşkan, kendilerine olan inançlarını yüksek tutmaları ve başarı için bazı fedakarlıklarda bulunmaları gerektiğini vurguladı.

Balkan Şampiyonası’ndaki performansını unutamadığını belirten Savaşkan, ekibinin desteğiyle 1.92 metre atladığını söyledi. Türkiye’den destek alıp almadığı sorulduğunda, Kıbrıs Türk Atletizm Federasyonu’nun arkasında durduğunu, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın sürekli destek verdiğini, Türkiye Atletizm Federasyonu’nun ise yeni yeni destek sağlamaya başladığını ifade etti. Olimpiyatlara katılmasının arkasında bu desteklerin olduğunu belirtti.

Ferhat Sakallı ve Derya Atamer’in Görüşleri

Atletizm Federasyonu Başkanı Ferhat Sakallı, Buse Savaşkan’ın inanıp güvendikleri sporculardan biri olduğunu söyledi. Savaşkan’ın başarısının genç sporculara örnek teşkil ettiğini belirten Sakallı, Savaşkan’ın çok zor bir süreçten geçtiğini ve son 6-7 ayını yurtdışında kamplarda geçirdiğini vurguladı.

Atletizm Federasyonu Genel Sekreteri Derya Atamer ise Savaşkan’ın dünya sıralamasında 29. sırada olduğunu ve bunun büyük bir başarı olduğunu ifade etti. Olimpiyatlarda ilk kez yarışacak olan Savaşkan’ın son bir yılda katıldığı şampiyonalar ve elde ettiği başarılar hakkında bilgi veren Atamer, Buse’nin 2 Ağustos sabahı yarışacağını kaydetti.

Aile ve Antrenörün Destekleri

Basın toplantısında Buse Savaşkan’ın annesi Faika Savaşkan, kızına destek veren herkese teşekkür etti. Buse’nin her zaman hırslı ve başarılı bir birey olduğunu belirten Faika Savaşkan, kızıyla gurur duyduğunu söyledi. Buse’nin babası İlhan Savaşkan da kızının olimpiyat hedefini başarabileceğine her zaman inandığını ifade etti. Son altı aylık sürecin zor geçtiğini ancak Buse’nin elde ettiği başarıları hak ettiğini belirtti.

Antrenör Genadi Zuev ise Buse Savaşkan’ın çok yetenekli bir atlet olduğunu ve gelecekte daha büyük başarılara imza atacağına inandığını söyledi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap