Çelebi, A Level sınav sonuçlarına sahip KKTC uyruklu öğrenciler için 55 kontenjan ayrıldığını duyurdu

Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Behcet Çelebi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) uyruklu ve A Level sınav sonuçlarına sahip öğrenciler için Türkiye Cumhuriyeti (TC) yükseköğretim kurumlarında eğitim almaları amacıyla toplam 55 kontenjan ayrıldığını açıkladı.

Yayın: 01.07.2024 - 21:46

24 kez okundu

Çelebi, A Level sınav sonuçlarına sahip KKTC uyruklu öğrenciler için 55 kontenjan ayrıldığını duyurdu

Çelebi, yaptığı yazılı açıklamada, 13 Temmuz 2023 tarihinde KKTC Milli Eğitim Bakanlığı ile TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında, A Level sınav sonuçlarıyla TC üniversitelerinde yükseköğrenim görmek isteyen öğrenciler için 2024-2025 eğitim-öğretim yılı YTB kontenjanlarının belirlendiğini ve kendilerine iletildiğini belirtti.

Toplam 55 Kontenjan

Çelebi, anlaşma çerçevesinde, Türkiye Burslusu statüsünde TC yükseköğretim kurumlarında eğitim görmek isteyen KKTC uyruklu, A Level sınav sonuçlarına sahip öğrenciler için 22 farklı bölümde 45 kontenjan YTB Tam Burs ve 8 farklı bölümde 10 kontenjan YTB Yerleştirme Bursu olmak üzere toplamda 55 kontenjan ayrıldığını bildirdi.

Yabancı Dil Düzeyi Gereksinimi

Çelebi, bu kontenjanlardan yararlanacak öğrencilerin, A Level sınav sonuçlarının yanı sıra TOEFL IBT, IELTS ve SAT gibi yabancı dil düzeyini gösteren sınav sonuçlarını da ibraz etmeleri gerekebileceğini vurguladı. Bu sınavlardan istenen puanların, başvurulacak üniversite ve bölümlere göre değişiklik göstereceğini de ekledi.

Belirlenen kontenjanlar için başvuru kılavuzu, başvuru şartları ve gerekli belgelerin daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın web sitesinde (http://www.mebnet.net/) duyurulacağını ifade eden Behcet Çelebi, tüm öğrencilere başarılı bir eğitim hayatı diledi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap