Çevre mühendisleri: Güngör’ün vahşi depolama alanına dönüştü.. Yangınlar artarak sürecek”

Çevre Mühendisleri Odası, ülkede bulunan bir katı atık depolama alanının durumuna dikkat çekerek, alandaki çöp yangınlarının artma riskine işaret etti.

Yayın: 03.06.2024 - 10:52

34 kez okundu

Çevre mühendisleri: Güngör’ün vahşi depolama alanına dönüştü.. Yangınlar artarak sürecek”

Oda Başkanı Sibel Paralik, “Güngör Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi, 30 yıllık bir kapasite öngörüsüyle tasarlanmıştı ancak sadece 11 yılda kapasitesini doldurdu ve vahşi bir depolama alanına dönüştü” dedi.

Paralik, çöplerin düzenli bir şekilde depolanmamasının yangın riskini artıracağı konusunda uyardı ve “Son aylarda çevresine dökülen atıkların içinde yanma tespit edildi. Yaz aylarının gelmesiyle bu yangınların artması muhtemel” ifadelerini kullandı.

“Hedefler Gerçekleştirilemedi”

Paralik, Çevre Yasası’nın atık yönetimi bölümü, Ambalaj ve Ambalaj Atıkları Yönetmeliği ve Entegre Atık Yönetim Planı’ndaki hedeflere ulaşılamadığını öne sürdü.

Atık yönetim altyapısının iyileştirilmesi yanında, nüfus ve atık karakterizasyonunun belirlenmesi, kaynakta azaltma, tüketicilerin tekrar kullanımını teşvik etme ve geri dönüşüme yönlendirme konularında somut adımlar atılması gerektiğini belirten Paralik, “Bu maddelerin hayata geçirilmemesi Güngör Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi’nin hızla dolmasına ve ömrünün sonuna gelmesine neden oldu” dedi.

“Rehabilitasyon İçin Bütçe Yok”

Güngör Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi’nin rehabilitasyonunu içeren Kuzey Kıbrıs Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi için ihale yapılmadığını belirten Paralik, “Bu ihale henüz yapılmadı ve bir atık karakterizasyon çalışması veya fizibilite raporu hazırlanmadı. Hükümetin Güngör için bütçe ayırmadığı da biliniyor” dedi.

Paralik, Kuzey Kıbrıs’ta 50’den fazla vahşi depolama alanı bulunduğunu ve genellikle yaz aylarında bu alanlarda yangınlar çıktığını belirtti. Hükümete ve belediyelere atık ve diğer çevresel sorunların çözümü için bütçe ayırma ve kısa, orta ve uzun vadeli planlar yapma çağrısında bulundu.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap