Çin’in uzay istasyonundaki taykonot ekibi ikinci uzay yürüyüşünü yaptı

Çin'in Dünya yörüngesinde kurduğu Tiengong (Gök Sarayı) Uzay İstasyonu'nda görev yapan Şıncou-18 taykonot ekibi, ikinci uzay yürüyüşünü başarıyla gerçekleştirdi.

Yayın: 04.07.2024 - 08:37

39 kez okundu

Çin’in uzay istasyonundaki taykonot ekibi ikinci uzay yürüyüşünü yaptı

Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansı’ndan (CMSA) yapılan açıklamaya göre, taykonotlar Yı Guangfu ve Li Cong, istasyonun dışındaki görevlerini yerine getirirken, Li Guangsu ise içeriden ekibe destek sağladı.

Yaklaşık 6,5 saat süren bu uzay yürüyüşünde taykonotlar, istasyonun robotik kolunu kullanarak uzay enkazına karşı koruma cihazlarının, kabloların ve diğer donanımların kurulumunu gerçekleştirdi ve araç dışı kontroller yaptı.

Bu, Tiengong Uzay İstasyonu’nda yapılan 15’inci uzay yürüyüşü olup, Şıncou-18 ekibinin ikinci dış göreviydi.

Şıncou-18 taykonot ekibi, 25 Nisan’da uzay istasyonuna gönderildi. Ekip, istasyonda 6 ay boyunca uzay bilimi deneyleri ve teknik testler yürütecek.

Çin’in Uzay İstasyonu “Tiengong”

Çin, ABD’nin uzay araştırmalarındaki işbirliğini kısıtlaması ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımını engellemesi nedeniyle Dünya yörüngesinde kendi uzay istasyonunu kurma kararı aldı.

Tiengong Uzay İstasyonu, bir çekirdek modül ve iki laboratuvar modülünden oluşmakta olup, gelecekte bir uzay teleskobunun eklenmesi de planlanmaktadır. İstasyon, Rusya’nın artık faal olmayan Mir Uzay İstasyonu model alınarak inşa edilmiştir.

Ana modül olan “Tienhı (Göksel Uyum)” çekirdek modülü 29 Nisan 2021’de, ilk laboratuvar modülü “Vıntien (Gökleri Aramak)” 24 Temmuz 2022’de, ikinci laboratuvar modülü “Mıngtien (Gökleri Düşlemek)” ise 31 Ekim 2022’de fırlatıldı.

Laboratuvar modüllerinin çekirdek modüle eklenmesiyle istasyonun “T” biçimli ana yapısı tamamlanmış olup, istasyon şu anda “uygulama ve geliştirme aşamasında” bulunmaktadır.

Ayrıca, “Şüntien (Gökleri Dolaşmak)” adlı bir uzay teleskobunun da ayrı bir modül olarak istasyona eklenmesi planlanmaktadır.

Üç kişilik taykonot ekibi, dönüşümlü olarak görev yaptığı istasyona, “Şıncou (Kutsal Gemi)” mekikleriyle personel, “Tiencou (Gök Gemisi)” mekikleriyle de ikmal malzemeleri taşınmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap