CTP Genel Başkanı Erhürman: “Kıbrıs sorunuyla ilgili şu anda sürdürülen pozisyonla sonuç almak mümkün değil”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Kıbrıs sorununa ilişkin mevcut yaklaşımın sonuç getirmeyeceğini belirtti.

Yayın: 04.07.2024 - 16:27

48 kez okundu

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Kıbrıs sorununa ilişkin mevcut yaklaşımın sonuç getirmeyeceğini belirtti.

Kıbrıs Postası Web TV’de Gökhan Altıner’in sorularını yanıtlayan Erhürman, Kıbrıs sorununun yanı sıra diğer gündem maddelerine de değindi. Erhürman, mülkiyet ve yükseköğrenimdeki gelişmelerin de Kıbrıs sorunuyla bağlantılı olduğunu vurguladı.

Erhürman, üç yıldır yabancılara mülk satışı konusunu gündeme getirdiklerini belirterek, “Kıbrıs sorununda benimsenen pozisyondan saparsanız, uluslararası hukukla uyum içinde olmazsanız ve uluslararası toplumla diyalogunuzu keserseniz, karşılaşabileceğiniz sorunlar kaçınılmaz olur” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı eleştiren Erhürman, “Haklılığını anlatmak için bile diyalog gerekir. Kıbrıs sorununun çözümünü getirmeyecek taleplerle orada bulunuyor ve diyalog kurmuyoruz. Bu durum ne kadar sürdürülebilirdi?” şeklinde konuştu.

Erhürman, Kıbrıs Rum tarafının geçmişte olduğu gibi tüm araçları kullandığını savunarak, “Kıbrıs sorunuyla ilgili şu anda sürdürülen pozisyonla herhangi bir ilerleme kaydetmek mümkün değil” ifadesini kullandı.

Erhürman, “İki devletli çözümü savunabilirsiniz ama bu çözüm getirmeyecek. Şu anki durumu koruyarak ‘iki devletlilik’ diyorsunuz” diye ekledi.

Nüfus konusuna da değinen Erhürman, “Bu kadar çok yabancı insanın burada yerleşmesi, kapasitemizin üzerinde. Nüfus planlaması önemli; Kıbrıs sorunu çözülmedikçe her iki tarafı da etkiliyor” dedi.

Erhürman, geçtiğimiz haftaki Ankara ziyaretlerinde Kıbrıs sorunu, Türkiye’ye giremeyen yurttaşlar, Hizbullah meselesi ve mülkiyet konularını görüştüklerini belirterek, “Prensibimiz sadece iç meselelerimizi konuşmamaktır. Bu konular, Türkiye ile de ilgili” açıklamasında bulundu.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap