CTP: “Genel bütçe içerisinde kamusal eğitime ayrılan pay artırılmalı”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Eğitim Planlama Grubu, kamusal eğitime ayrılan bütçenin artırılması gerektiğini vurgulayarak şu açıklamayı yaptı:

Yayın: 27.06.2024 - 15:50

46 kez okundu

CTP: “Genel bütçe içerisinde kamusal eğitime ayrılan pay artırılmalı”

CTP Eğitim Planlama Grubu tarafından yapılan açıklamada, kamusal eğitimin kalitesinin artırılmasının parti için temel bir ilke olduğu belirtildi. Ayrıca, UBP-DP-YDP hükümetinin eğitim alanında da kaos yarattığı ve okulları kendi kaderlerine terk ettiği iddia edildi. Açıklamada, plansızlık ve programsızlık nedeniyle okulların içinde bulunduğu durumun vurgulandığı ve ekonomik olarak zor duruma düşürüldükleri ifade edildi.

Özellikle vurgulanan noktalardan biri, okulların maddi sıkıntılar içinde olduğu ve Eğitim Bakanlığı’nın bu sorunları çözmede yetersiz kaldığıydı. Anayasa’nın her çocuğa zorunlu ve ücretsiz eğitim hakkı tanıdığı hatırlatılarak, okulların kayıt döneminde ailelerden yasal olmayan ücretler alınmasının adaletsiz ve demokratik ilkelere aykırı olduğu vurgulandı.

CTP’nin bu çerçevede, okulların ihtiyaçlarına yönelik akılcı bütçe planlamaları yapılması ve bu bütçelerin okul idarelerinin kontrolünde kullanılmasını sağlayacak düzenlemeler yapılması gerektiği belirtildi. CTP, bu doğrultuda atılması gereken adımları atmaya hazır olduğunu ifade etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap