Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Muratağa-Atlılar-Sandallar Şehitleri Yaşatma Derneği heyetini kabul etti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Muratağa-Atlılar-Sandallar Şehitleri Derneği Başkanı Ahmet Aşır ve dernek yönetimini kabul etti. Görüşmede, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında hayatını kaybeden şehitler anıldı ve devam eden çalışmalar ele alındı.

Yayın: 09.07.2024 - 16:01

62 kez okundu

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Muratağa-Atlılar-Sandallar Şehitleri Yaşatma Derneği heyetini kabul etti

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Tatar konuşmasında, bu yıl Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50. yıl dönümüne ulaşılacağını belirterek, Muratağa-Atlılar-Sandallar’da yaşanan trajik olaylarda hayatını kaybedenleri rahmetle andı. Tatar, bu toplu katliamların unutulmayacağını ve şehit yakınlarının acısının ortak bir acı olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, şehitler için yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Muratağa-Sandallar’daki şehitler için yürütülen kazı çalışmaları ve DNA testlerinin ardından her bir şehit için ayrı kabirler yapılması amacıyla Kayıp Şahıslar Komitesi’nin yoğun çaba gösterdiğini ifade etti. Tatar, toplu mezarların kazılması sürecini yakından takip ettiğini ve bu süreçte emeği geçen teknik uzmanlara teşekkür ettiğini belirtti.

Anıt mezarların gereğine uygun şekilde yapılmasının takipçisi olacağını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Bu masum insanların maruz kaldığı katliam, Güney Kıbrıs ve EOKA’cıların utancıdır. Şehitlerimizi asla unutturmayacağız” dedi.

Muratağa-Atlılar-Sandallar Şehitleri Yaşatma Derneği Başkanı Ahmet Aşır ise Cumhurbaşkanı Tatar’ın izlediği politikayı desteklediklerini belirterek, Atlılar Şehitliği’nin yapımı için projenin bir an önce ihaleye çıkmasını talep etti. Aşır, şehit yakınları olarak Tatar’ın yanında olduklarını ve görüşlerini desteklediklerini dile getirdi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap