Cumhurbaşkanı Tatar: BM’nin KKTC ile bir anlaşmasının olmaması kabul edilebilir değil

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs'ın her iki tarafında da faaliyetler sürdüren Birleşmiş Milletler'in (BM) diğer tarafla bir anlaşması bulunmasına rağmen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile bir anlaşmanın olmamasının artık kabul edilemeyecek bir noktaya geldiğini ifade etti.

Yayın: 02.11.2023 - 08:30

62 kez okundu

Cumhurbaşkanı Tatar: BM’nin KKTC ile bir anlaşmasının olmaması kabul edilebilir değil

Özellikle BM tarafından atanan “özel temsilci”nin, Güvenlik Konseyi’ne doğrudan bağlı olup federal bir anlaşma için müzakere zemini oluşturmayı amaçlayan bir rolde bulunmasını reddettiklerini vurgulayan Tatar, taleplerinin tarafsız, yetkileri sınırlı ve belirli bir süre için görevlendirilecek bir “kişisel temsilci” oluşturulması olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Sekreteri’nin Barış Operasyonlarından Sorumlu Yardımcısı Jean-Pierre Lacroix ile yaptığı bir saatlik görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.

Tatar, görüşmede Lacroix’a Kıbrıs’ta iki devletin varlığına vurgu yaparak, KKTC ile de bir mutabakat metni imzalanması taleplerini ilettiklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Tatar, bu taleplerine olumlu bir yaklaşım gördüklerini ve yazılı bir mutabakat için önerilerin gündeme gelebileceği cevabını aldıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, çeşitli konuların ele alındığı olumlu bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade ederek, görüşmenin gündeminde ilk olarak Filistin’deki gelişmeler, Birleşmiş Milletler’in tavrı ve Kıbrıs Türk halkının duyduğu üzüntü olduğunu belirtti.

Kıbrıs için iki devletli bir çözümü vurguladı

Kıbrıs sorununun 60’ıncı yılına girdiği bir dönemde benzer olayların yaşandığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, gerçekçi bir çözümün iki devletli bir çözüm olduğunu vurgulayarak, bu çözümün artık ciddi bir şekilde ele alınması gerektiğini ifade etti.

Tatar, resmi müzakerelerin başlaması için egemen eşitliğin ve eşit uluslararası statünün kabul edilmesi gerektiğini vurgulayarak, bu konuyu görüşme sırasında net bir şekilde ifade ettiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Jean-Pierre Lacroix ile gerçekleştirdikleri görüşmede, Genel Sekreter’in Kıbrıs Türk tarafının pozisyonunu çok iyi ve net bir şekilde anladığını ifade etti. Tatar, Lacroix’un her zaman tarafsızlık ilkesi çerçevesinde müzakerelerin başlaması için arayışları sürdüreceğini belirtti.

Tatar, görüşmede “Bu işin anahtarı egemenlik meselesidir” şeklinde devam ederek, kalıcı, sürdürülebilir ve adil bir anlaşmanın gerçekleşmesi için egemen eşitlik ve eşit uluslararası statünün kabul edilmesi gerektiğini vurguladı.

Ayrıca, görüşmede Pile konusunun da gündeme geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, yol çalışmalarına BM’nin müdahalesiyle birlikte yaşanan tatsız olaylara dikkat çekti ve çalışmaları 2 buçuk ay süreyle durdurduklarını ifade etti. Tatar ayrıca, Rumların Kıbrıs Türk halkının 40 yıldan fazladır tarım yaparak kullandığı topraklarda inşaat faaliyetlerine başlama niyetlerinden duydukları rahatsızlığı da Lacroix’e ilettiklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, belirttiği gibi bu tür ihlalleri kesinlikle kabul etmeyeceklerini vurgulayarak, BM’den konuya müdahale etmesini talep ettiklerini ifade etti.

Ayrıca, yol tamamlandıktan sonra bölgede olabilecek herhangi bir gelişmenin, her iki tarafın onayıyla gerçekleşmesi gerektiğine dikkat çekti.

Tatar, ayrıca 4 aydır boş olan Birleşmiş Milletler Barış Gücü Komutanı pozisyonu hakkında kimin atandığı konusunda bilgilendirilmeleri ve onay almaları gerektiği hassasiyetini dile getirdi ve bu konuda olumlu dönüş aldıklarını belirtti.

Söz konusu görüşmede, kapılar konusunda da BM’nin her iki tarafa cesaret verici telkinlerde bulunabileceği değerlendirmesinde bulunduklarını belirtti.

Teknik komitelerin geliştirilmesi konusunu ele aldıklarını ve her iki halkın faydasına olabilecek konuları paylaştıklarını ifade eden Tatar, doğal kaynakların araştırılması, elektrik ile ilgili projeler, yenilenebilir enerji, düzensiz göç ve mayın temizliği gibi işbirliği önerilerini yineledi. Ancak, Rum tarafının bu konuları çalışmak üzere buluşmaktan kaçındığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, BM temsilcisi (envoy) konusunda da pozisyonlarının net olduğunu ve tarafsız, yetkileri sınırlı ve belirli bir süre için görevlendirilecek bir “kişisel temsilci” istediklerini ifade etti. Ayrıca, “özel temsilci”nin federal bir anlaşma için doğrudan Güvenlik Konseyi’ne bağlı olmasını reddettiklerini söyledi. Bu konuda hassasiyetlerini vurgulayan Tatar, şu an için böyle bir temsilciye onay verilmediğini ve tamamen tarafsız bir BM temsilcisini onaylayabileceklerini ifade etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap