Cumhurbaşkanı Tatar, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC'nin Doğu Akdeniz'deki stratejik önemine vurgu yaparak, "KKTC, Doğu Akdeniz'de yıkılmaz ve sarsılmaz bir Türk kalesidir" dedi. Tatar, KKTC halkının çeşitli haksızlıklara maruz kaldığını belirtti.

Yayın: 13.06.2024 - 13:43

108 kez okundu

Cumhurbaşkanı Tatar, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti

Tatar, “KKTC, Doğu Akdeniz’de barış, huzur ve istikrarın anahtarıdır. Biz Türk milletinin ayrılmaz bir parçasıyız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik’in daveti üzerine Isparta’ya giderek temaslarda bulundu. Tatar, burada Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

Isparta Valisi Aydın Baruş, ITSO Başkanı Metin Çelik, Isparta Ticaret Borsası Başkanı Hüdai Şahin ve iş dünyasından birçok isim kabulde hazır bulundu. Ziyaret sırasında Tatar’a Türk Bayrağı ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

Tatar: “Kimse bizi koparamaz, ayıramaz”

Isparta’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Tatar, KKTC’ye yapılan uçak seferlerinin artmasıyla Türkiye ile olan bağların daha da güçlendiğini belirtti. Tatar, “Kimse bizi koparamaz, ayıramaz” dedi.

Isparta’nın gül sektörüne yaptığı ziyaretler hakkında bilgi veren Tatar, sektörde emeği geçenlere teşekkür etti. Tatar, “Anavatan Türkiye’ye her zaman sevgiyle bağlıyız” diye ekledi.

KKTC’nin Stratejik Önemi

Tatar, rahmetli Süleyman Demirel’i anarak, Demirel’in Kıbrıs davasına büyük hizmetleri olduğunu belirtti. “KKTC küçük bir ada olabilir, ama stratejik önemi büyüktür” diyen Tatar, KKTC’nin deniz yetki alanları, kıta sahanlığı ve Ekonomik Münhasır Bölge haklarına dikkat çekti.

Kıbrıs meselesinin milli bir dava olduğunu vurgulayan Tatar, “Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yürüttüğümüz bu dava çok önemlidir” dedi.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın Önemi

Tatar, Kıbrıs Türk halkının hiçbir zaman pes etmediğini ve 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı ile özgürlüğüne kavuştuğunu belirtti. Tatar, bu harekatın 50. yıl dönümünde büyük bir coşkuyla kutlanacağını söyledi ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

KKTC’nin Ekonomik ve Sosyal Gelişimi

KKTC’nin güneydeki bağımsız bir Türk devleti olarak değerinin ve statüsünün yükseldiğini belirten Tatar, dünyanın her yerinde Kıbrıs Türkü’nün tek yürek olarak mücadele ettiğini ifade etti.

Ticaret ve İşbirliği Fırsatları

ITSO Başkanı Metin Çelik de Cumhurbaşkanı Tatar’ı Isparta’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çelik, KKTC ile yakın işbirliği ve dostane ilişkiler kurmaya büyük önem verdiklerini belirterek, tarım ve turizm başta olmak üzere birçok alanda potansiyel işbirliği fırsatları olduğunu söyledi.

Ortak Projeler ve İşbirliği

Çelik, özellikle tarım alanında Isparta’nın üretim potansiyeliyle KKTC’nin ihtiyaçları arasında uyumlu bir denge kurabileceklerine inandıklarını ifade etti. “Isparta ve KKTC iş dünyası arasında daha sıkı ilişkiler kurarak, karşılıklı fayda sağlayacak ortak projeler geliştirme gayreti içerisinde olacağız” dedi.

Ekonomik Potansiyel ve İşbirliği

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkan Vekili Ramazan Gündoğdu, KKTC’nin ciddi bir ekonomik potansiyeli olduğunu ve Türkiye’nin KKTC’nin en önemli ticaret ortağı olduğunu vurguladı. Gündoğdu, 2023 yılında KKTC’nin ithalatının yüzde 70’ini ve ihracatının yüzde 80’ini Türkiye ile gerçekleştirdiğini belirtti.

Turizm ve Eğitim Sektörleri

Gündoğdu, KKTC’nin turizm ve yükseköğretim sektörlerinde büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. 2023 yılında KKTC’ye 1,8 milyon yolcunun geldiğini ve bunların yüzde 80’inin Türkiye’den olduğunu belirtti. Yenilenmiş Ercan Havaalanı’nın yüksek yolcu kapasitesine dikkat çekerek, turizm yatırımlarının önemine vurgu yaptı.

Ekonomik İşbirliği ve Gelecek Planları

Gündoğdu, KKTC’de sürdürülen organize sanayi bölgeleri projelerinin heyecan verici olduğunu belirtti ve Türkiye’ye desteklerinden dolayı teşekkür etti. Gündoğdu, “Kıbrıs Türk halkının ekonomik varoluş olanaklarını güçlendirmeyi sizlerle birlikte çalışarak yapabileceğimizin bilincindeyiz ve birlikte çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap