Cumhurbaşkanı Tatar: “KKTC Devleti, bizlerin bağımsızlığının, özgürlüğünün, hürriyetinin hiç sönmeyecek bir meşalesi olarak geleceğe taşınacak”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC'nin bağımsızlığını, özgürlüğünü ve hürriyetini nesiller boyunca taşıyacak bir meşale olarak nitelendirerek, Kıbrıs'ta egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüyle resmi müzakerelere geçilebileceğini vurguladı.

Yayın: 15.11.2023 - 17:30

142 kez okundu

Cumhurbaşkanı Tatar: “KKTC Devleti, bizlerin bağımsızlığının, özgürlüğünün, hürriyetinin hiç sönmeyecek bir meşalesi olarak geleceğe taşınacak”

Türkiye’nin etkin garantörlüğü ve Türk askerinin varlığının Kıbrıs Türk halkı için hayati öneme sahip olduğunu belirtti.

Federalist bir yapıya karşı çıkarak, KKTC’nin egemen bir devlet olarak anlaşmalarda yer alması gerektiğini ifade eden Tatar, karşı tarafın inatçı tutumu nedeniyle iş birliği sağlanamadığını söyledi. Azerbaycan’ı kardeş devlet olarak nitelendirerek, Azerbaycan’ın tanınma sürecinde atacağı adımların önemli olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının tarihindeki mücadeleleri ve KKTC’nin kuruluşunu vurgulayarak, KKTC’nin varlığını sürdürmesi için Türkiye’nin güçlü garantörlüğünün önemine dikkat çekti. Ayrıca, Kıbrıs’taki çözüm sürecinde federal temelde anlaşma sağlanamadığı sürece resmi müzakerelere geçilebileceğini söyledi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap