Cumhurbaşkanı Tatar “Kuzey Kıbrıs İçin Özgürlük ve Adalet” resepsiyonuna katıldı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Londra’da düzenlenen “Kuzey Kıbrıs İçin Özgürlük ve Adalet” resepsiyonuna katıldı.

Yayın: 01.07.2024 - 21:14

35 kez okundu

Cumhurbaşkanı Tatar “Kuzey Kıbrıs İçin Özgürlük ve Adalet” resepsiyonuna katıldı

Westminster’da gerçekleştirilen bu etkinlik, Kuzey Kıbrıs İçin Özgürlük ve Adalet Kampanyası tarafından düzenlendi ve birçok parlamenter, iş insanı, büyükelçi, akademisyen, düşünce kuruluşu ve sivil toplum örgütü temsilcisi katılım gösterdi.

Konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının egemenlik haklarına saygı duyulması ve izolasyonların sona erdirilmesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs adasında iki devletin çeşitli alanlarda işbirliği yapmasının bölgeye sürdürülebilir barış ve istikrar getireceğine dikkat çekti.

Tatar, BM Genel Sekreterinin Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar ile görüşmesinin ardından katıldığı resepsiyonda, Kıbrıs konusunda geçmişten ders alınması gerektiğini belirtti. Federal zemindeki müzakerelerin yarım asırdan fazla süredir başarısız olduğunu ifade eden Tatar, iki devletli çözümün Kıbrıs için daha sürdürülebilir ve gerçekçi bir model olduğunu savundu.

Kıbrıs Rum tarafının, geçmişte ortaya çıkan tüm anlaşma tekliflerine “hayır” dediğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Annan Planı döneminde uluslararası aktörlerin Kıbrıs Türk halkına verdiği izolasyonların sona erdirileceği sözlerinin tutulmadığını, doğrudan uçuşlar, ticaret ve temasların hala başlamadığını söyledi.

Rum tarafının, federal zemindeki müzakerelerin 2017 yılında Crans-Montana’da çökmesine rağmen bu gerçeği kabul etmediğini ve Kıbrıs Türk halkıyla eşit bir çözümü reddettiğini belirten Tatar, artık iki devletin işbirliğine dayalı çözüm modelinin öne çıktığını ifade etti.

Tatar, garantör ülke İngiltere’nin de Kıbrıs adası ile ilgili tutumunu yeniden gözden geçirerek yaşananları değerlendirmesi gerektiğini vurguladı. İngiltere’de yaşayan binlerce Kıbrıs Türkünün burada etkin bir varlık gösterdiğini ve sosyo-ekonomik katkılarda bulunduğunu belirten Tatar, Kıbrıs Türk halkına adil davranılması ve izolasyonların sona erdirilmesi konusunda İngiltere’nin yardımcı olmasını istedi.

Resepsiyona, Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçisi Koray Ertaş, KKTC Londra Temsilcisi Çimen Keskin, Özel Temsilci Güneş Onar ve Dış Basın Sorumlusu Kerem Haser de katıldı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap