Cumhurbaşkanı Tatar, Londra’da düzenlenen Kıbrıs Türk Kültür Festivali’ne katıldı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Londra'da Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi tarafından düzenlenen 7. Kıbrıs Türk Kültür Festivali'nin açılışını yaptı ve etkinlikte konuşma gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Tatar'a eşi Sibel Tatar da eşlik etti.

Yayın: 30.06.2024 - 18:28

148 kez okundu

Cumhurbaşkanı Tatar, Londra’da düzenlenen Kıbrıs Türk Kültür Festivali’ne katıldı

Festival, Enfield bölgesinde büyük bir katılımla gerçekleştirildi. Başbakan Yardımcısı ve Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Fikri Ataoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, KKTC Londra Temsilcisi Çimen Keskin, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, Kıbrıs Türk ve Türk toplumu temsilcileri ile Birleşik Krallık Parlamentosu’nun eski üyeleri de etkinlikte yer aldı. Festivalde, Hornsey Atatürk Türk Okulu folklor ekibi de bir gösteri sundu.

Konsey Başkanı Nafi’nin Konuşması

İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi Başkanı Kenan Nafi, açılışta yaptığı konuşmada, festivale katkı sunan herkese teşekkür etti. Nafi, Kıbrıs Türk kültürünü İngiltere’de gelecek nesillere aktarma amacında olduklarını belirterek, bu bayrağı en iyi şekilde taşıyacaklarını ve gençlere devredeceklerini söyledi. Festivalin birlik, mutluluk, paylaşım ve kültür anlamına geldiğini vurguladı.

Eski Milletvekili Smith’in Katılımı

Birleşik Krallık Parlamentosu eski üyelerinden Duncan Smith, festivale katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kıbrıs Türk toplumunun hakları için verdiği mücadeleyi desteklediğini ifade eden Smith, KKTC’ye direkt uçuşlar konusunda da büyük çaba sarf ettiğini belirtti. Smith, festivale katılanların keyifli zaman geçirmesini diledi.

Temsilci Keskin’in Vurgusu

KKTC Londra Temsilcisi Çimen Keskin, festivalin Kıbrıs Türk kültürünün yaşatılması açısından büyük önem taşıdığını belirtti. İngiltere’deki Kıbrıs Türk toplumunun her alanda başarılı olduğunu vurgulayan Keskin, bu başarıların gurur kaynağı olduğunu söyledi. Festivalin kültürün geleceğe taşınmasında önemli bir rol oynadığını ifade etti.

Büyükelçi Ertaş’ın Teşekkürü

Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, festivale katılımından dolayı Cumhurbaşkanı Tatar’a teşekkür etti. Festivalin, Kıbrıs Türk toplumunun varlığını vurgulaması açısından önemine değinen Ertaş, yeni nesillere kültürün ve dilin aktarılmasının önemini belirtti. İngiltere’deki KKTC ve Türk diasporasının birlikte yükseleceğini ifade etti.

Bakan Ataoğlu’nun Mesajı

Başbakan Yardımcısı Fikri Ataoğlu, festivale katılan ve destek veren herkese teşekkür etti. Kültürün gelecek nesillere aktarılmasının önemini vurgulayan Ataoğlu, gençlere yönelik çalışmalarının devam edeceğini belirtti. Ülkenin gelişmesi için ambargolara rağmen çalıştıklarını ve yurt dışında yaşayan vatandaşların kendi kültürlerinden kopmaması için çaba gösterdiklerini söyledi. İngiltere’deki seçimlerde Kıbrıslı Türk adaylara destek mesajı verdi.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın Konuşması

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, festivale katılan vatandaşlara KKTC halkının sevgi ve selamlarını iletti. Festivalin düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik eden Tatar, işbirliği ve birlikteliğin önemini vurguladı. İngiltere’deki Kıbrıslı Türklerin başarılarını kutladı. Tatar, Kıbrıs Türk kültürünün gelecek nesillere aktarılması için çaba gösteren ailelere ve okullara teşekkür etti.

Avustralya’daki Kıbrıslı Türklerle de bir araya geldiğini anlatan Tatar, Kıbrıs Türk halkının Türkiye’nin desteğiyle her alanda geliştiğini belirtti. Kıbrıs Türk halkının egemenlik haklarına sahip olduğunu vurgulayan Tatar, ambargoların kabul edilemez olduğunu belirterek, direkt uçuşların önemine değindi. Tatar, uluslararası toplumda adaletsizlikleri anlatarak, Kıbrıs sorununa çözüm arayışlarını sürdüreceklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan ve Kıbrıs Türk halkının milli mücadele dönemi ile iki devletli çözüm sürecini içeren bir video gösterimi yapıldı. Festival kapsamında çeşitli Türk okullarının gösterileri ve müzik dinletileri sunuldu. Açılış töreni sonrasında Cumhurbaşkanı Tatar, eşi Sibel Tatar ile birlikte stantları gezdi ve anı fotoğrafları çektirdi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap